Ako nam neko halali nešto npr. novac i nakon nekog vremena traži da mu vratimo taj novac, da li smo dužni da mu vratimo?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Prije 7 godina sam od svog prijatelja pozajmio novac koji sam mu rekao vratiti i dogovorili smo se itd… Pitanje je “čovjek je bio dužan jednom čovjeku pare,pa je želio da mu vrati ali u to vrijeme je imao nekih iskušenja pa mu je vlasnik novca rekao “halalim ti taj imetak”(jasno mu rekao da mu halali imetak jer ta osoba ima nekih iskušenja). Nakon toga se desila situacija da su se poljutili jedan na drugog i vlasnik novca mu kaže “eh vidi,ono što sam ti posudio želim da mi vratiš”. Da li ima šerijatsko pravo da traži taj novac?
Nema.
U islamu postoji jedno veliko šerijatsko pravilo koje glasi “kada ti nešto dobrovoljno daš,kada se nečeg odrekneš,to je završena stvar”. Osim u slučaju prisile tipa da čovjek kaže nekom “odrekni se duga ili ću ti nešto uraditi”. To je ucjena. Ali ako neko “drage duše” nekom u teškoj situaciji halali dug. Nakon toga desi se situacija da se on sa njim posvađa i traži da mu vrati dug koji mu je halalio. Šerijatski ta osoba nema pravo na taj imetak. Niko ga nije tjerao da se odrekne svog prava. Ali onog momenta kad se odreknemo nečeg mi smo to poklonuli.
Čak Muhamed s.a.w.s tako je strogo zabranio da čovjek traži nazad nešto što je poklonio. To je uporedio sa psom koji nešto povrati pa počne to ponovo lizati i jesti. Tako da čovjek koji se dobrovoljno odrekao svog imetka bez prisile,nekome halalio dug,nema šerijatski pravo da to traži. Ako bi čak i tražio,osoba od koje traži nije obavezna s aspekta Islama da mu to izmiri.
Audio isječak odgovora