Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu šejh
Za svog života djed, Allah da mu se smiluje, je podijelio imovinu kako će biti nakon njegovog preseljenja, dobio sam dobar dio (vjerovatno najbolji), iako ja nisam njegov nasljednik (ima nana, moj babo i tetka), budući da je to bilo dok ja nisam znao ovaj propis, a ostali su se složili sa tim, smijem li koristiti taj imetak?
Alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!
Bismillahi ves-salatu ves-selamu ala nebijjina Muhamed ve Alihi ve sahbihi…
Mnogo je muslimana koji olahko shvataju nasljedno pravo pa misle da oni mogu svoj imetak davati i dijeliti kako oni misle i žele.
Nasljedno pravo je potvrđeno Kur'anom i Sunnetom, kaže uzvišeni Allah:
(یُوصِیكُمُ ٱللَّهُ فِیۤ أَوۡلَـٰدِكُمۡۖ لِلذَّكَرِ مِثۡلُ حَظِّ ٱلۡأُنثَیَیۡنِۚ فَإِن كُنَّ نِسَاۤءࣰ فَوۡقَ ٱثۡنَتَیۡنِ فَلَهُنَّ ثُلُثَا مَا تَرَكَۖ وَإِن كَانَتۡ وَ ٰحِدَةࣰ فَلَهَا ٱلنِّصۡفُۚ وَلِأَبَوَیۡهِ لِكُلِّ وَ ٰحِدࣲ مِّنۡهُمَا ٱلسُّدُسُ مِمَّا تَرَكَ إِن كَانَ لَهُۥ وَلَدࣱۚ فَإِن لَّمۡ یَكُن لَّهُۥ وَلَدࣱ وَوَرِثَهُۥۤ أَبَوَاهُ فَلِأُمِّهِ ٱلثُّلُثُۚ فَإِن كَانَ لَهُۥۤ إِخۡوَةࣱ فَلِأُمِّهِ ٱلسُّدُسُۚ مِنۢ بَعۡدِ وَصِیَّةࣲ یُوصِی بِهَاۤ أَوۡ دَیۡنٍۗ ءَابَاۤؤُكُمۡ وَأَبۡنَاۤؤُكُمۡ لَا تَدۡرُونَ أَیُّهُمۡ أَقۡرَبُ لَكُمۡ نَفۡعࣰاۚ فَرِیضَةࣰ مِّنَ ٱللَّهِۗ إِنَّ ٱللَّهَ كَانَ عَلِیمًا حَكِیمࣰا)
[سورة النساء 11]
“Allah vam naređuje da od djece vaše – muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima – dvije trećine onoga što je ostavio, a ako je samo jedna, njoj – polovina. A roditeljima, svakome posebno – šestina od onoga što je ostavio, ako bude imao dijete; a ako ne bude imao djeteta, a nasljeđuju ga samo roditelji, onda njegovoj materi – trećina. A ako bude imao braće, onda njegovoj materi – šestina, pošto se izvrši oporuka koju je ostavio, ili podmiri dug. Vi ne znate ko vam je bliži, roditelji vaši ili sinovi vaši. To je Allahova zapovijed (farz)! – Allah, zaista, sve zna i mudar je.”
Dalje Allah dželle še'nuhu kaže da je to farz.
Rekao je uzvišeni Allah poslije podjele imetka:
( یُبَیِّنُ ٱللَّهُ لَكُمۡ أَن تَضِلُّوا۟ۗ وَٱللَّهُ بِكُلِّ شَیۡءٍ عَلِیمُۢ)
[سورة النساء 176]
“To vam Allah objašnjava, da ne zalutate. A Allah zna sve.”
Dakle onaj musliman koji ne podijeli imetak na šerijatski način je u očitoj zabludi i čini očiti zulm.
Rekao je Poslanik sallallahu alejhi ve selem: “Dajte nasljednicima njihovo pravo, ako šta ostane onda dajte najbližem muškom nasljedniku.” Mutefekun alejhi.
U današnje vrijeme malo je muslimana koji predaju važnost ovom pitanju i tako ostavljaju ovaj veliki vadžib i čine zulm prvo sebi a zatim i nasljednicima, dijeljeći imetak po svom nahođenju i tako ostavljajući ovaj veliki vadžib i praveći razdor među nasljednicima a i nasljednici prave sebi zulm ne prihvatajući ovaj šerijatski propis.
Dalje tvoj dedo ne može on podijeliti svoj imetak kako on hoće već ga mora podijeliti na šerijatski način inače će napraviti veliku grešku i zaraditi grijeh i učiniti zulm i nepravdu. Tvoj dedo ima pravo da ostavi u vasijetu da se podijeli do jedne trećine kako on misli u dobrotvorne svrhe i ljudima koji ne nasljeđuju i nemaju pravo na nasljedstvo kao što kaže Poslanik sallallahu alejhi ve selem: ” Nasljednik nema pravo da mu se oporuči (vasijeti) iz nasljedstva.”
I vasijet se ne smije praviti na smrtnoj postelji.
Pošto ti nisi nasljednik jer tvoj otac je nasljednik dozvoljeno je da tvoj djed tebi da od svog imetka ako je manje od trećine i ako nije taj vasijet dat na smrtnoj postelji.
Savjetovao bih svim muslimanima da se strogo pridržavaju nasljednog šerijatskog prava jer je to stroga obaveza koja ako se ne izvrši iziskuje kaznu na Ahiretu i nasilje i nepravdu na dunjaluku.
Da nas Allah dželle še'nuhu pomogne da izvršavamo naše islamske obaveze i budemo u Njegovoj pokornosti.
Odgovorio dr. Nurudin Ebu Davud Bektaš
Preuzeto sa Facebook stranice “Pitanja i Odgovori” koju on uređuje.
Pridruži se na ovom linku