Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Propis odlaska kod travara radi liječenja
Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim: Nema smetnje liječiti se ljekovitim biljem i ići kod osoba koje to spravljaju pod uvjetom da se insan pripazi onih koji se predstavljaju kao ‘Travari’ i sl.a usput to vežu sa vjerom i bave se ili sihrom ili nekim drugim vviše
Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim: Nema smetnje liječiti se ljekovitim biljem i ići kod osoba koje to spravljaju pod uvjetom da se insan pripazi onih koji se predstavljaju kao ‘Travari’ i sl.a usput to vežu sa vjerom i bave se ili sihrom ili nekim drugim vidom gatki, sujevjerja i sl. Allah najbolje zna.
Na pitanje odgovorio Jasmin Durić, prof.
Vidi manjePreuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Da li je ženi muslimanki dozvoljeno izlaziti iz kuće u širokim pantolama i tunici?
Ve alejkumusselam Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim: Nije dozvoljeno muslimankama koje se smatraju pokrivenim islamskim pokrivanjem da nose tunike sa hlačama i sl. kao što je navedeno u pitanju. Od uvjeta za ispravnost islamskog hidžaba je da ne opisuje orviše
Ve alejkumusselam
Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim:
Nije dozvoljeno muslimankama koje se smatraju pokrivenim islamskim pokrivanjem da nose tunike sa hlačama i sl. kao što je navedeno u pitanju. Od uvjeta za ispravnost islamskog hidžaba je da ne opisuje organe koje pokriva, dakle ne samo da ne bude providan i utegnut. Obaveza je nositi odjeću koja nema razrez između nogu (nema smetnje da to bude ispod haljine ili suknje), koja je neprovidna, koja nije upadljivih boja, i koja pokriva do ispod članaka.To je što se tiče donjeg dijela odjeće a ne mora biti jednodjelni džilbab (haljina) iako je najbolja i najčestitija kombinacija džilbab i preko njega ono što mnogi danas nazivaju himarom.
Također je zabranjeno nositi strukirane haljine ako će se taj suženi dio vidjeti a nema smetnje ako je prekriven himarom ili širokom mahramom.
Preporučujem da se dodatno informišete kroz tekstove koji govore o uvjetima hidžaba.
Allah najbolje zna.
Na pitanje odgovorio Jasmin Durić, prof.
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Vidi manjeMjesečno izdvajanje od plate za zekat
Ve alejkumusselam. Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim: Takav postupak nije ispravan. Ispravno je da sakupljate ušteđevinu i saznate vrijednost nisaba u zemlji u kojoj boravite, zatim kada dostigne ili pretekne vrijednost nisaba zabilježite taj datum te nakoviše
Ve alejkumusselam.
Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim:
Takav postupak nije ispravan. Ispravno je da sakupljate ušteđevinu i saznate vrijednost nisaba u zemlji u kojoj boravite, zatim kada dostigne ili pretekne vrijednost nisaba zabilježite taj datum te nakon što prođe godina dana od tog datuma izdvojite 2,5 % od ukupne sume. Sve to pod uvjetom da niste oduzimali tokom te godine od vrijednosti nisaba makar uzimali od ukupne sume. Zatim sljedeće godine u to vrijeme opet izdvojite propisani procenat na tadašnju novu sumu. Onog momenta kada vrijednost ušteđevine spadne ispod vrijednosti nisaba, ukoliko potrošite novac do te mjere, prestajete biti obavezni da dajete zekat sve dok ponovno ne dostigne vrijednost nisaba i prođe godina dana.
Allah najbolje zna.
Na pitanje odgovorio Jasmin Durić, prof.
Vidi manjePreuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Želi posjetiti sihirbaza kako bi joj napravio zapis da zamrzi osobu koju voli
Hvala Allahu! Sihiri koje želite uraditi nisu dozvoljeni, to je haram i smatra se jednim od najvećih grijeha. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, osudio je odlazak sihirbazu, vračari, kao i njihova djela koje čine. Poslanik kaže: „Nije naš onaj ko proriče ili kome se proriče, ko se bavi gatanjemviše
Hvala Allahu! Sihiri koje želite uraditi nisu dozvoljeni, to je haram i smatra se jednim od najvećih grijeha. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, osudio je odlazak sihirbazu, vračari, kao i njihova djela koje čine. Poslanik kaže: „Nije naš onaj ko proriče ili kome se proriče, ko se bavi gatanjem ili kome se gata, ili onaj ko pravi sihire ili ih naručuje.” (Hadis bilježe El-Bezzar i drugi. El-Albani smatra da je hadis dobar. Pogledati “Es-Silsila es-sahiha”, 2195.)
Što se tiče tvoje povezanosti s ovim mladićem, ako smatraš da je primjeren za brak, vjernik i moralan, nema zapreke da s njime stupiš u brak, možda bi vam to oboma donijelo smiraj. Ali, ako on nije u tvom interesu i ne odgovara za brak, kako kažeš, onda u tome nema nikakve koristi osim što će se tvoja patnja i tvoje poteškoće povećati.
Poštovana čitateljice, trebaš prevladati ovu očaranost i opijenost, moraš biti jaka, ozbiljna, a ne da ideš sihirbazu, koji bi ti život učinio još težim i uništio ti vjeru. Ne, ti trebaš biti odgovorna i iskrena, trebaš potražiti zaštitu od Uzvišenog Allaha kako bi te izbavio iz situacije u kojoj se nalaziš.
Zaista, najvažnija stvar koja bi te izbavila iz ove situacije jeste brak s čovjekom koji je dobar i koji ti ponudi brak. Nije loše da svojim najbližim prijateljicama izložiš ovaj problem kako bi ti potražile primjerenog čovjeka, jer možda te Allah pomogne, pa ćeš postati vesela i smirena. Koliko ima mladića i djevojaka koji su se voljeli prije nego što su stupili u brak s nekim drugim, ali sve to prođe i padne u zaborav nakon što ih Uzvišeni Allah obraduje primjerenim brakom i učini da ponovo budu veseli.
Nema zapreke da potražiš pomoć od nekog ko uči rukju, a prije toga da se posvetiš zikru u svakom trenutku. Možda će nestati ove poteškoće u kojima se nalaziš. Molimo Allaha da te uputi na Pravi put i izbavi te iz ove situacije. Allah najbolje zna!
Odgovor preuzet sa stranice islamqa, pod nadzorom šejha Saliha Munedžida
https://islamqa.info
Vidi manjePreuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Šta mogu uraditi za vjerenika koji je preselio
Ve alejkumusselam Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim: Molim Allaha da se tom bratu smiluje, oprosti mu grijehe, uvede ga u Dzennet a sačuva patnje u kaburu, na sudnjem danu i Dzehennemu. Što se vas tiče nema smetnje da dovite za njega ali vam iskreno preporviše
Ve alejkumusselam
Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim:
Molim Allaha da se tom bratu smiluje, oprosti mu grijehe, uvede ga u Dzennet a sačuva patnje u kaburu, na sudnjem danu i Dzehennemu.
Što se vas tiče nema smetnje da dovite za njega ali vam iskreno preporučujem da se plaho više ne vežete za tu osobu jer je Uzvišeni Gospodar već odredio da vas razdvoji. Na vama je da nastavite živjeti što podrazumjeva da budete spremni prihvatiti novu ponudu za brak i da se bez odlaganja udate ako za to priliku imate jer je to ono što vam je propisano u ovakvoj situaciji i drugačije nije ispravno.
Allaha molim da vam taj gubitak nadoknadi boljim i savjetujem vam da učite sljedeću dovu: ”Allahu moj daj mi nagradu za moje iskušenje (gubitak) i zamijeni mi boljim od ovog gubitka” pa ćete vidjeti da na dunjaluku uvijek ima bolje od boljeg.
Allah najbolje zna.
Na pitanje odgovorio Jasmin Durić, prof.
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Vidi manjePrijatelj mi je krenuo lošim putem
Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim: Allah upućuje na Pravi put koga On hoće i ostavlja u zabludi, pravedno, koga On hoće i tu se niko ne može uplitati. Mi svakome ko je skrenuo sa pravog puta možemo pokušati pomoći na dva načina: 1. Da često molimo Allaha dviše
Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam na Poslanika Njegova a zatim:
Allah upućuje na Pravi put koga On hoće i ostavlja u zabludi, pravedno, koga On hoće i tu se niko ne može uplitati.
Mi svakome ko je skrenuo sa pravog puta možemo pokušati pomoći na dva načina:
1. Da često molimo Allaha da ga uputi na pravi put.
2. Da ga s vremena na vrijeme posavjetujemo da je to loše za njega na oba svijeta. To ćemo činiti spominjući mu mnoge kazne koje ga čekaju ako na tome preseli kao i mnoge dobrote koje propušt takvim načinom života na oba svijeta.
Nakon svega ovoga, moramo biti ubijeđeni da će opet biti samo onako kako Allah hoće bez obzira na naše želje i uloženi napor.
Allah najbolje zna.
Na pitanje odgovorio Jasmin Durić, prof.
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Vidi manjeKada djevojku zaprose dva mladića
Prosidba nije obavezujući ugovor, nego je to obećanje koje mladić i djevojka jedno drugom daju da će sklopiti brak. Zbog toga je dozvoljeno i jednom i drugom poništiti prosidbu, a naročito ako se ispostavi da druga strana, zbog vjere, morala i sl., nije prikladna za brak. Glasoviti hanbelijski učenjviše
Prosidba nije obavezujući ugovor, nego je to obećanje koje mladić i djevojka jedno drugom daju da će sklopiti brak. Zbog toga je dozvoljeno i jednom i drugom poništiti prosidbu, a naročito ako se ispostavi da druga strana, zbog vjere, morala i sl., nije prikladna za brak. Glasoviti hanbelijski učenjak Ibn Kudama kaže: “Staratelju nije pokuđeno da opozove pristanak nakon prosidbe ako u tome vidi interes svoje štićenice, jer to je njeno pravo, a on nju zastupa… Isto tako, njoj nije pokuđeno da opozove pristanak ako prezire prosca, jer to je životni ugovor u kojem bi šteta bila trajna, njeno je pravo da bude oprezna i štiti svoj interes. Međutim, ako bi neko od njih dvoje opozvao prosidbu a da za to ne postoji razlog, to je pokuđeno, jer se time krši dato obećanje i data riječ, ali to nije strogo zabranjeno – haram, s obzirom na to da pravo njih dvoje još uvijek nije obavezujuće.” (El-Mugni)
Kada djevojku, nakon prve prosidbe, zaprosi drugi prosac, tu postoje dva različita stanja:
● Prvo je da drugi prosac zna da je djevojka isprošena. U tom slučaju nije mu dozvoljeno zaprositi je i ponuditi joj brak, niti je njoj dozvoljeno da mu se odazove, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio da musliman prosi ženu na prošnju svoga brata. (Buhari i Muslim) Isto tako, svojim odazivom ona bi mu pomogla u grijehu i nepravdi, a to je Svevišnji Allah zabranio rekavši: “Jedni drugima pomažite u dobročinstvu i čestitosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijateljstvu.” (El-Maida, 2) Islamski pravnici jednoglasni su u mišljenju da je haram ponuditi brak djevojci za koju se zna da je isprošena, koja je jasno kazala da prihvata prosidbu, a prvi prosac nije od nje odustao. (El-Mevsuatul-fikhijjetul-kuvejtijja) Ako djevojka odbije prvog prosca i ne prihvati njegovu ponudu ili ako je prvi prosac napusti – drugom je dozvoljeno da je zaprosi. Isto tako, drugom je dozvoljeno da je zaprosi ako mu to prvi prosac dozvoli, iako je nije ostavio.
● Drugo stanje je da drugi prosac ne zna za prvu prosidbu. U ovom slučaju nema smetnje da je zaprosi. O tome su islamski pravnici kazali: “Žena za koju se ne zna da li je isprošena ili ne, ne zna se da li je njenom proscu dat pristanak ili je odbijen, onom kome to nije poznato dozvoljeno je da je zaprosi, jer je to u osnovi dozvoljeno, a prosac je svojim neznanjem opravdan.” (El-Mevsuatul-fikhijjetul-kuvejtijja) Isto tako, ženi je dozvoljeno odazvati se drugom proscu i prihvatiti njegovu ponudu ako vidi da je za nju bolji od prvog, naročito ako se ističe sa vjerske i moralne strane u odnosu na prvog. (Vidjeti: Munedždžid, El-Islam: Sualun ve dževab) Svevišnji Allah najbolje zna!
Izvor: “El-Asr – Islamski informativni časopis”
Uredništvo: https://el-asr.com/autori/
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Vidi manjeOsjećam da sam opsihren
Djelovanje sihra na čovjeka je stvarnost koja se ne poriče, međutim, neispravno je svaki problem i teškoću s kojom se čovjek susretne vezati za sihr. Na takav način čovjek živi u nerealnim iluzijama koje vremenom postaju sve jače i jače i sve više ga udaljavaju od stvarnog rješenja njegovih problemaviše
Djelovanje sihra na čovjeka je stvarnost koja se ne poriče, međutim, neispravno je svaki problem i teškoću s kojom se čovjek susretne vezati za sihr. Na takav način čovjek živi u nerealnim iluzijama koje vremenom postaju sve jače i jače i sve više ga udaljavaju od stvarnog rješenja njegovih problema.
Prvi korak ka rješenju ovakvih problema jeste da čovjek preispita samog sebe, da sagleda koliko je pokoran svome Gospodaru i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, jer to je prvi uzrok sreće i uspjeha. Rekao je Svevišnji Allah: “Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo dati da proživi lijep život i doista ćemo ih nagraditi boljom nagradom nego što su zaslužili.” (En-Nahl, 97) S druge strane, nesretan život čeka one koji se okrenu od Allahove upute, jer nepokornost Allahu uzrok je svakog zla. Kaže Uzvišeni: “A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj će teškim životom živjeti.” (Ta-ha, 124)
Kada čovjek probleme s kojima se suočava pokušava vezati za sihr i šejtanska djelovanja, to ukazuje da pokušava bježati od stvarnosti i iznaći odgovor za određene propuste ili pogrešne postupke koje čini. Kada je jedna djevojka upitala šejha Ibn Baza, rahimehullah: “Imam dvadeset osam godina i još se nisam udala. Imam osjećaj da mi je napravljen sihr. Na koji način da se udaljim od ovoga od čega strepim?”, šejh je odgovorio: “To su, kćeri, samo iluzije. Ne trebaš tako misliti. To je samo umišljenost a nije sihr. Radi se o krivim predstavama koje zadese ljude kada im nešto ne ide kako treba. Tada počnu umišljati. Ne trebaš tako vjerovati. Tačno je da sihr postoji i on ima svoje uzroke, međutim, kašnjenje sa udajom ili neuspjeh u poslu ili teška bolest i slična iskušenja, često se dešavaju drugim uzrocima. Ako osjećaš da ti je neko pokušao naškoditi sihrom, liječi se. Hvala Allahu, lijek postoji u Kur’anu i riječima Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Najljepši i najpreči lijek jeste plemeniti Kur’an i učenje ajeta nad oboljelim od sihra.” (Nurun alad-derb, 3/307)
Onaj ko se suočava sa problemima uopćeno, a naročito ako se plaši šejtanskog djelovanja i sihra, treba nastojati ojačati vezu sa svojim Gospodarom, u prvom redu primjenom Njegovih propisa i izvršavanjem vjerskih obaveza, a zatim redovnim učenjem zikrova i dova koje su vjerniku štit od zla sihra i šejtana. Kaže Uzvišeni Allah: “I ljudi su od njih dvojice učili kako će muža od žene rastaviti, ali nisu mogli time nikome bez Allahove volje nauditi.” (El-Bekara, 102) U ovom ajetu Svevišnji potvrđuje mogućnost da sihirbaz nekome naškodi, ali to se ostvaruje samo ako to Allah dozvoli i odredi.
Ibn Abbas, radijallahu anhuma, prenosi da mu je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Znaj, kada bi se cijeli ummet sakupio da ti kakvu korist pribavi, ne bi ti pomogli osim onoliko koliko ti je Allah zapisao, a kada bi se sakupili da ti nešto naude, ne bi ti naudili osim onoliko koliko ti je Allah zapisao.” (Tirmizi, br. 2516, sahih po ocjeni Tirmizija)
Šejh Usejmin, rahimehullah, kaže: “Način da se čovjek sačuva i zaštiti jeste da veže srce za svoga Gospodara, da se prepusti Njemu, da ostvari potpuni oslonac na Njega, te da redovno prakticira propisane zikrove kojima štiti i čuva sebe od zla tih zlikovaca. Utjecaj sihirbaza i zavidljivaca u ovom vremenu raširen je među ljudima upravo zbog nemara prema Allahu, slabosti oslonca na Njega i rijetke primjene šerijatskih zikrova i dova kojima se mogu zaštititi. Mi znamo da su šerijatske dove i zikrovi poput čvrste tvrđave, čvršće od brane Jedžudža i Medžudža, ali, nažalost, mnogi ljudi o tim dovama i zikrovima ne znaju ništa. Oni koji znaju često su prema njima nemarni, a često su srca onih koji ih uče odsutna. Sve su to manjkavosti, a kada bi svijet koristio ove dove i zikrove kao što na to ukazuje vjera, bili bi pošteđeni brojnih zala.” (Ibn Usejmin, Tefsir Amme džuza, sura El-Felek, str. 354)
Problemi u porodici mogu biti rezultat sihra, ali su oni uglavnom posljedica neadekvatnih porodičnih odnosa. Nužno je da se svaki član porodice odnosi prema drugima plemenito i strpljivo, uz međusobno poštivanje i uvažavanje, praštanje i prelaženje preko lošeg, te da se na loše uzvraća dobrim i lijepim. Uzroci mnogih problema su mizerni i nisu vrijedni da se o njima uopće raspravlja, ali ako stvarno postoje problemi nužno je da se o njima razgovara u zdravoj atmosferi u kojoj vladaju smiraj, međusobna tolerancija i ljubav sve dok se ne prevaziđu i ne riješe.
Ako stvarno postoji sihr i njegovo djelovanje, najpreče je da vi sami sebi učite rukju. Jedan od načina jeste da se u skupljene šake uče kur’anske sure i ajeti, poput El-Fatihe, Ajetul-Kursijje, sura El-Ihlas, El-Felek i En-Nas, a zatim da se rukama potare lice i tijelo. Ne zaboravite ni upućivanje dove Allahu i skrušeno traženje pomoći od Svemogućeg i Milostivog, koji se odaziva nevoljniku kada Mu se iskreno obrati. Također, svoju kuću možete sami sačuvati od šejtana učenjem Kur’ana uopćeno, a naročito sure El-Bekara. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Ne činite vaše kuće kaburima, doista šejtan bježi od kuće u kojoj se uči sura El-Bekara.” (Muslim, br. 780) Isto tako, ako poznajete nekoga ko uči ispravnu šerijatsku rukju, učenjem Kur’ana i sunetskih dova, i ko je poznat po pobožnosti, nema smetnje da mu se obratite. Allah najbolje zna!
Izvor: “El-Asr – Islamski informativni časopis”
Uredništvo: https://el-asr.com/autori/
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Vidi manjeKada se petkom uslišava dova?
Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, govoreći o vrlinama petka, dana u kojem se obavlja džuma-namaz, rekao: “U njemu se nalazi jedan čas, neće se desiti da u tom času Allahov rob, musliman, dok klanjajući moli, zatraži nešto od Allaha a da mu Allah to nviše
Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, govoreći o vrlinama petka, dana u kojem se obavlja džuma-namaz, rekao: “U njemu se nalazi jedan čas, neće se desiti da u tom času Allahov rob, musliman, dok klanjajući moli, zatraži nešto od Allaha a da mu Allah to ne podari.” Pri tome je Allahov Poslanik, alejhis-salatu ves-selam, svojom rukom išaretio ukazujući na kratkoću tog časa. (El-Buhari, br. 935)
U preciziranju tog časa u kojem se molitva uslišava, učenjaci imaju različita mišljenja od kojih su po jačini argumenta najizraženija dva:
Prvo, to je vrijeme nakon što imam sjedne na minberu pa sve do završetka džuma-namaza;
Drugo, to je vrijeme nakon ikindija-namaza pa do zalaska sunca, a naročito neposredno pred zalazak.
Za oba mišljenja navode se dokazi u sunnetu i svako od njih odabrala je skupina istaknutih učenjaka. Dokaz za prvo mišljenje jeste hadis koji prenosi Ebu Musa el-Ešari, radijallahu anhu, u kojem navodi da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da o tom vremenu kaže: “To je vrijeme nakon što imam sjedne (na minber) pa sve dok se namaz ne završi.” (Muslim, br. 853) Ovo mišljenje odabrali su brojni učenjaci od kojih su El-Bejheki, Ibnul-Arebi, El-Kurtubi i En-Nevevi. (En-Nevevi, El-Medžmu, 4/541, i Ibnul-Hadžer, Fethul-Bari, 2/421)
Dokaz za drugo mišljenje jeste hadis Džabira, radijallahu anhu, u kojem se navodi da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Dan džuma-namaza (petak) ima dvanaest sati, i nema nijednog muslimana koji će (u vremenu uslišenja dove) tražiti nešto od Allaha a da mu Allah to neće uslišati. To vrijeme tražite u zadnjem satu nakon ikindija-namaza.” (Bilježe Ebu Davud, br. 1048, i En-Nesai, br. 1389, a hadis je vjerodostojan po ocjeni En-Nevevija i Albanija) Ovo mišljenje zastupaju brojni učenjaci na čijem je čelu poznati ashab Abdullah b. Selam, radijallahu anhu. Ibn Hadžer kaže: “Drugi su preferirali mišljenje Abdullaha b. Selama, a Et-Tirmizi prenosi od Ahmeda da je rekao: ‘Najviše hadisa na to ukazuje.’ Ibn Abdul-Berr veli: ‘To je najjače mišljenje o ovom pitanju.’ Seid b. Mensur vjerodostojnim senedom prenosi od Ebu Seleme b. Abdurrahmana da se jednom prilikom skupina ashaba sastala te su se prisjećali tog vremena na dan džume, u kojem se dova uslišava, a zatim su, prije nego što su se razišli, složili se da je to zadnji sat tog dana. To mišljenje preferirali su mnogi imami, poput Ahmeda i Ishaka.” (Fethul-Bari, 2/421)
U oba spomenuta vremena nadati se da će dova biti uslišana. U tom smislu Ibnul-Kajjim, nakon što je naveo argumente da je taj čas nakon ikindija-namaza, kaže: “Smatram da je vrijeme u kojem se obavlja namaz (džuma) također vrijeme u kojem se dova uslišava, i oba vremena su vrijeme uslišenja, iako je određeno vrijeme za to zadnje vrijeme nakon ikindija-namaza, jer to je fiksno vrijeme u danu, ne pomjera se naprijed ili nazad, dok vrijeme namaza prati sam namaz, klanjao se ranije ili kasnije. Vrijeme namaza je vrijeme u kojem se uslišava dova, jer skup muslimana, njihov namaz i skrušeno obraćanje Allahu ostavlja trag na uslišanje dove, prema tome, vrijeme tog skupljanja je vrijeme u kojem se očekuje uslišanje dove. Na ovakav način usklađuju se svi hadisi, a Poslanik, sallallahu aljehi ve sellem, podsticao je svoj ummet na upućivanje dove i skrušeno obraćanje Allahu u oba spomenuta vremena.” (Zadul-mead, 1/394)
Ovdje je neophodno navesti još dvije napomene:
Prva napomena: Nakon što imam sjedne na minber, pa sve dok se ne klanja džuma-namaz, to je vrijeme u kojem se uslišava dova, međutim, kada imam ustane i počne držati hutbu, klanjači su dužni šutjeti i slušati imamov govor. Imajući to u vidu, postavlja se pitanje, pa kada onda da dove? Nakon što se prouči ezan i prije nego što imam počne sa hutbom, propisano je moliti dovom koja se uči nakon ezana, kao što je to prilika za bilo koju dovu, jer je to, pored mogućnosti da bude čas uslišanja petkom, i vrijeme između ezana i ikameta u kojem se prima dova. Također se može doviti u vremenu kada imam sjedne između dvije hutbe, te za vrijeme sedžde u namazu, jer sedžda je stanje u kojem je rob najbliži svom Gospodaru, te je, nakon što se izgovori propisani zikr na sedždi, pohvalno doviti. Također, na sjedenju u namazu, prije predaje selama, propisano je doviti i tražiti dobro ovog i budućeg svijeta. Poslanik, sallallahu aljehi ve sellem, u hadisu Ibn Mes‘uda, radijallahu anhu, nakon što je ukazao na obavezu učenja et-tešehhuda na sjedenju u namazu, rekao je: “A zatim neka izabere koju god dovu želi.” (Muslim, br. 402)
Druga napomena: Prema drugom mišljenju, čas uslišanja je nakon ikindija-namaza pa do zalaska sunca, a to je vrijeme u kojem nije propisano klanjati nafila-namaz, međutim, u spomenutom hadisu Ebu Hurejre navodi se da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, o tom času rekao: “…dok klanjajući moli”. Odgovarajući na ovu nejasnoću, učenjaci su kazali da je osoba koja iščekuje namaz ustvari u namazu, jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, o takvom kazao: “Neprestano je u namazu sve dok iščekuje namaz” (Buharija, br. 647). U jednoj predaji spominje se kako je Ebu Hurejre kazivao ovaj hadis u prisustvu Abdullaha b. Selama, Allah bio zadovoljan njima, nakon čega je Abdullah rekao: “Ja doista znam kada je taj čas!”, a Ebu Hurejre povika: “Obavijesti me kada je taj čas!” Abdullah reče: “To su posljednji trenuci pred završetak dana džume.” Ebu Hurejre priupita: “Kako da to budu posljednji trenuci petka kada je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ‘Neće se desiti da u tom času Allahov rob musliman, dok klanjajući moli…’, a u tom vremenu se ne klanja?” Na to Abdullah reče: “Zar Allahov Poslanik nije rekao: ‘Ko sjedne na svom mjestu čekajući namaz, on je u namazu sve dok ne klanja’?” “Naravno”, reče Ebu Hurejre, a Abdullah kaza: “To je to!” (Bilježe Ebu Davud, br. 1046, En-Nesai, br. 1430, i drugi, a predaja je sahih po ocjeni Albanija)
Također je moguće da se riječi Poslanika: “…dok klanjajući moli…”, odnose na molitvu uopćeno, bio onaj ko dovi u namazu ili ne, jer u arapskom jeziku riječ “klanjati” znači doviti.
Onaj ko želi tražiti vrijeme uslišanja dove petkom nakon ikindija-namaza, može to učiniti na više načina:
prvi, da nakon što klanja ikindiju ostane u mesdžidu i vrijeme provede u dovi i ibadetu sve do zalaska sunca, a naročito neposredno pred zalazak sunca. Ovo je najpotpuniji oblik;
drugi, da prije akšama ode u mesdžid, te klanja tehijetul-mesdžid, a zatim ostane i dovi sve do akšama;
treći, da petkom pred zalazak sunca, gdje god se nalazio, dovi i moli svog Gospodara.
Ibn Baz, rahimehullah, upitan je o tome kako da postupi onaj ko želi doviti petkom pred zalazak sunca, da li treba biti u džamiji ili to može učiniti i kod kuće, pa je kazao: “Hadisi koji o tome govore uopćeni su i svojim doslovnim značenjem obuhvataju svakog ko dovi u vremenu kada se dova uslišava. Stoga, nadati se da će biti uslišano svakome ko dovi u tom vremenu, međutim, onome ko ostane u džamiji iščekujući akšam-namaz preče je da mu dova bude uslišana, jer Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kazao je: “…dok klanjajući moli…”, a onaj ko iščekuje namaz poput je onoga ko je u namazu. Ako se, pak, radi o bolesniku, koji dovi u svojoj postelji, ili ženi koja u svojoj kući, čekajući akšam-namaz, na mjestu gdje klanja, upućuje dove petkom nakon ikindija-namaza, nadati se, također, da će im biti uslišano.” (Fetava Ibn Baz, 30/271) Allah najbolje zna!
Odgovorio: Mr. Hakija Kanurić
Vidi manjePreuzeto sa stranice: http://www.n-um.com
Brojevi koji donose sreću i nesreću – numerologija
Alejkumusselam. Riječ numerologija je složenica od latinske riječi numerus što znači broj i grčke riječi logos što znači nauka, pa se tako može definisati kao znanost o brojevima. Međutim, pojam numerologije se odnosi na bilo koji od mnogih zakona, tradicija i vjerovanja u mističku ili ezoteričku veviše
Alejkumusselam.
Riječ numerologija je složenica od latinske riječi numerus što znači broj i grčke riječi logos što znači nauka, pa se tako može definisati kao znanost o brojevima. Međutim, pojam numerologije se odnosi na bilo koji od mnogih zakona, tradicija i vjerovanja u mističku ili ezoteričku vezu između brojeva i materijalnih stvari i živih bića.
Tačnije, numerologija se danas najčešće veže za okultne znanosti, zajedno sa astrologijom i sličnim metodama vidovnjaštva, čarobnjaštva i magije. Numerologija i numerološka vidovnjaštva bile su popularne među raznim matematičarima, poput Pitagore ali se vremenom prestala ubrajati u sastavni dio matematičkih znanosti tako da je većina znanstvenika smatra pseudomatematikom. Da se primijetiti da je povijest numerologije prošla isti razvoj razdvajanja od čiste nauke poput razdvajanja astronomije od astrologije i hemije od alhemije.
Sa druge strane, veza između brojeva i ostalog materijalnog i živog svijeta, tj. numerologija nije spomenuta ni u Kur’anu, niti Sunnetu, niti se njome bavio Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ni ashabi, ni tabi’ini, ni selef, niti imami ovog Ummeta.
Prema tome, dovoljna je samo ova stvar da se numerologija svrsta i ubraja u nenaučnu disciplinu poput astrologije, tj. nije priznata kao naučna disciplina, a sa strane Šerijata i Islama nije joj pridat nikakav značaj niti išta ukazuje na nju, da se jedan musliman ne bavi njome i da ne troši vrijeme na nju. A kada se tome dodaju još neke druge sporne stvari sa strane Šerijata onda će biti sasvim jasno kakav stav treba imati jedan musliman prema ovoj disciplini.
Naime, suština ideje numerologije se zasniva na postojanju veze između brojeva kao apstraktnog (zamišljenog) svijeta i materijalnih stvari i živih bića. Postojanje ove veze u šerijatskim tekstovima Kur’ana i Sunneta nije potvrđeno. Takođe, nauka nije dokazala postojanje ove veze čime dolazimo do vrlo bitne činjenice a to je da sama suština i bit ove nenaučne discipline je poljuljana u osnovi.
A to nas dalje vodi u to da je ona više proizvod mašte, naklapanja, slučajnih podudarnosti, proizvoljnog tumačenja i slično. A da je ovo tačno ukazuje i to da se kod različitih naroda i raznoraznih numerologa različito tumače jedni te isti brojevi, što znači da numerologija nije zasnovana na jasnim logičkim pravilima, nego je podložna subjektivnim proizvoljnostima i tumačenjima.
Pa tako naprimjer, broj 0 – znači sve i ništa, 1- individua i agresor, 2 – ravnoteža, zajednica i primanje, 3 – komunikacija, interakcija, neutralnost, 4 – stvaranje, 5 – djelovanje, 6 – reakcija, odgovornost, 7 – misao, svijest, 8 – moć, žrtvovanje, 9 – ostvarenje, završetak, 10 – ponovno rođenje. Dok kod Kineza brojevi imaju sljedeća značenja: 1 – sigurno, 2 – lahko, 3 – živo, 4 – smrt, tj. nesretan je broj, 5 – osobnost, ja, ništa, nikad, 6 – lahko i glatko, 7 – zajedno, 8 – iznenadna sreća, prosperitet i 9 – vremenski dugo. Iz ovoga primjera tumačenja brojeva vidimo da njihovo tumačenje nije zasnovano ni na kakvoj logici, pravilima niti normama što dovoljno ukazuje na neutemeljenost ovih tumačenja.
Od spornih momenata numerologije je korištenje numerologije kao sredstva za predviđanje budućih događaja, a tvrditi da neko poznaje gajb, tj. ono što će se desiti u budućnosti je kufr u Islamu, te nema sumnje u zabranjenost ove upotrebe numerologije, jer Uzvišeni kaže: “Reci: “Niko, osim Allaha, ni na nebu ni na Zemlji, ne zna što će se dogoditi; i oni ne znaju kada će oživljeni biti” (En-Neml, 65).
Sljedeći sporni momenat nekih numeroloških tumačenja je u pokušaju povezivanja između numerološkog tumačenja imena i datuma rođenja nekog čovjeka i njegovih karakternih osobina i sklonosti, tj. da se iz imena i datuma rođenja analizira i definiše karakter. A ovo nas naravno vodi u svijet astrologije i horoskopa čija šerijatska spornost bi trebala biti poznata svakom muslimanu.
A ono što je najspornije u numerologiji sa strane rasprostranjenosti tih uvjerenja i shvatanja je svakako vjerovanje da određeni brojevi ili kombinacije brojeva donose sreću, dok drugi brojevi i njihove kombinacije donose nesreću. Pa tako na primjer, uvriježeno je kod ljudi da broj 7 donosi sreću, a broj 13 nesreću, a primjer sretnih kombinacija brojeva su 168 koji ima značenje: “put prosperiteta ili uspjeti zajedno”, tako mnogi telefonski brojevi posebnih usluga u Kini počinju ovim brojevima radi sreće, takođe mnoge firme koriste ovaj broj u samom svom nazivu.
Dok broj 518 znači: “ja ću uspjeti”, a broj 5189 znači: “uspijevati ću dugo”, a 516289 znači: “krenuću dugim, lahkim i uspješnim putem”, a broj 5918 znači: “uspjeću brzo”. Dok broj 888 znači “prosperitet 3x”.
Ispravno je da nema nikakve veze između brojeva i sreće ili nesreće, samo uvjerenje da određeni brojevi, dani u sedmici, mjeseci u godini ili boje donose nesreću, potpada pod šerijatski zabranjenu zloslutnju, poznatu pod imenom “tetajjur”. Vezanje određenih pojava, stvari i živih bića, poput popračenja Sunca i Mjeseca, razbijanja ogledala, prelaske crne mačke preko puta, pa i brojeva, dana, odjeće i slično sa lošim ishodom i završetkom, odnosno uvjerenje da ove stvari donose nesreću, je šerijatski zabranjeno, a isto tako zdrava pamet i razum to odbija.
Da je zloslutnja zabranjena ukazuju mnogi šerijatski tekstovi:
– Hadis kojeg bilježe Buharija i Muslim u svojim Sahihima od Enesa, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem rekao: “Nema epidemije, niti zloslutnje, a sviđa mi se optimizam”, pa rekoše: A šta je optimizam? A on odgovori: “Ugodna riječ”.
– Hadis kojeg bilježe Ebu Davud, Tirmizi, Ibn Madže i Ahmed da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Zloslutnja je širk”, hadis ocjenjuje vjerodostojnim šejh Albani.
– Hadis kojeg bilježi Taberani u svom “Kebiru” od Imrana Husajna, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Nije od nas ko je zloslutan i ko traži da mu neko drugi zloslutnjom tumači, ko proriče i ko traži da mu se proriče, niti ko pravi sihr i traži da mu se pravi sihr”. Šejh Albani ovaj hadis ocjenjuje vjerodostojnim.
– Hadis kojeg bilježi Ahmed od Abdullaha ibn Amra, radijallahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Onoga koga odvrati zloslutnja od neke namjere učinio je širk”, pa su upitali: O Allahov Poslaniče, kako da se otkupi od toga? Pa je rekao: “Da neko od vas kaže: ALLHUMME LA HAJRE ILLA HAJRUKE VE LA TAJRE ILLA TAJRUKE VE LA ILAHE GAJRUKE”. Hadis vjerodostojnim ocjenjuje Albani a dobrim Šuajb Arnaut.
Znači, nije dozvoljena zloslutnja sa bilo kojim od brojeva, a ko to uradi učinio je zabranjenu zloslutnju za čiji kefaret treba da izgovori ono što je spomenuto u hadisu.
Prema tome, numerologija je pseudonaučna disciplina, poput astrologije i alhemije, što znači nije naučno priznata disciplina. Isto tako, šerijatski nije potvrđena niti se iko njome bavio od prvaka ovoga Ummeta.
Sa druge strane, veza između brojeva i materijalnih stvari i živih bića nije naučno, niti šerijatski, niti razumski potvrđena, niti je zasnovana na nekim logičkim pravilima i normama, nego je više proizvod mašte, imaginacije, proizvoljnog nagađanja i tome slično.
Uz sve to, samo bavljenje numerologijom u sebi sadrži šerijatski sporne stvari, poput proricanja sudbine na osnovu tumačenja kombinacija raznih brojeva, određivanje karakternih osobina ljudi na osnovu numerološkog tumačenja imena i datuma rođenja, kao i uvjerenje da određeni brojevi i njihove kombinacije donose sreću ili nesreću a sve ovo je oprečno islamskoj akidi i šerijatski zabranjeno.
Znači, bavljenje numerologijom je uzaludno gubljenje vremena znajući za njenu nenaučnu i nešerijatsku zasnovanost. A bavljenje numerologijom sa uvjerenjem i ubjeđenjem u njenu ispravnost je šerijatski zabranjeno, a čak u nekim stvarima može odvesti u kufr, poput toga kada se njome proriče sudbina i slično. Ve billahi tevfik.
Odgovorio na pitanje: dr. Zijad Ljakić
Vidi manjePreuzeto sa stranice: http://www.n-um.com