Selam alejkum, imam jedno pitanje u vezi odnosa prema mojoj svekrvi i drugo pitanje u vezi odnosa mog supruga prema njoj: 1. Da li je moja duznost da ja sa svekrom i svekrvom moram ziviti u jednom stanu, mi zivimo u velikom gradu i ja i moj suprug radimo, njegova mati sada zeli da mi svi skupa zivimo, je li to po islamu ispravno, moram li ja na to pristati ili ne?…
2. Moja svekrva ima dva sina (mog muza i jednog starijeg sina). Ona meni i njemu sada govori, da je uvjek tako prije bilo da mladji sin ostaje kod roditelja da se o njima brine i da s njima zivi.
Ja znam da se roditelji moraju slusati i postovati, u tome nije problem, ali tesko mi je akceptirati da po njenom misljenu samo maladji sin, treba da se brine za roditelje. Ako je tako propisano od Allaha Dragog i Milostivog, onda bih voljela znati, da se s tim pomirim. Zato vas molim da mi date odgovor na to pitanje, dali je stvarno samo mladji sin duzan da gleda roditelje i da snjima zivi, ili da li je to tako da ta 2 sina, trebaju obadvojica da se dogovore i da istom mjerom se brinu za svoje roditelje svoje?
Ve alejkumuselam!
Islamski učenjaci su spomenuli da ženi nije stroga obaveza da služi majci svoga supruga i da to nije od stvari koje proizilaze iz bračana zajednica. S tim da žena treba da čini dobročinstvo majci svoga supruga nadajući se nagradi od Allaha i sigurno da je to jedan od razloga uvećanja brače sloge i ljubavi. Konstatovala je stalna komisija za fetve u Saudiji: ”Ne posotoji u šerijatu nešto što bi obavezalo suprugu da služi majku svoga supruga, osim u granicama onoga što je poznato da se čini dobročinstvo i shodno mogućnostima, na taj način supruga ce činiti dobročinsto radi lijepog bračnog života i dobročinstva u onome što je obaveza da se čini dobročinstvo.”
Upitan je uvaženi alim Muhammed bn Salih Usejmin, Allah mu se smilovao: ”Da li majka supruga ima pravo kod njegove supruge. Uvaženi alim je odgovori: ” Ne, nema majka supruga strogo pravo kod supruge svoga sina da je uslužuje. S tim da njoj pripada pravo u granicama onoga što je poznato da se čini dobročinstvo, i to je stvar koja povlači sa sobom ljubav supruga prema supruzi.”
Shodno predhodnom vi niste dužni da živite sa majkom vašeg supruga u jednom stanu, s tim da bi trebali da se brinete o njoj shodno običaju po tom pitanju i shodno vašim mogućnostima, a nemate pravo da sprečavate vašeg supruga da čini dobročinstvo svojoj majci.
Također dobročinstvo prema roditeljima je obaveza sve djece i nema razlike između njih po tom pitanju, jer su Kur`anske naredbe činjenja dobročinstva i naredbe u sunnetu opšte prirode i obuhvataju svu djecu, ne radi se po običaju koji je suprotan Šerijatu, kao što je obicaj da najmlađi sin čini dobročinstvo roditeljima više od drugi. A Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: mr. Osman Smajlovic
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com