Poštovani! Molim vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje: Koliko je namaz ispravan osobi koja zbog bolesti (problemi sa bešikom) ne može da sačuva abdest? Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru! Da vas Allah, dž.š., nagradi svakim dobrom!
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Uvaženi moj brate u vjeri, islam u svome savršenstvu nije ostavio nijedno pitanje, ili stanje u kojem se čovjek može zadesiti a da mu za to nije ponudio odgovor.
Prvo, kada se radi o zdravoj osobi, ako bi takva osoba svjesno klanjala bez abdesta, njen namaz ne bi bio validan i u svemu tome počinila je veliki grijeh. Allahov Poslanik je kazao: ”Allah neće primiti namaz nekog od vas ko nije pravno čist, pod abdestom, sve dok se ne abdesti, očisti.” (Buharija i Muslim)
Kada je u pitanju bolesnik, osoba koja ima problema sa prostatom, nekontroliranim istjecanjem mokraće, zatim osoba koja ima problema sa nekontroliranim ispuštanjem vjetrova, ili žena koja ima neprestano krvarenje (ar. mustehada), a koje islamski učenjaci nazivaju stručnim terminom ”sahibi uzr”, u pogledu spomenute osobe učenjaci su kazali sljedeće:
Osoba koja ne može da sačuva pravnu čistoću (abdest), a što se ogleda u neprestanom krvarenju, ili ne može da kontrolira vjetar, ili žena koja ima neprestano krvarenje, može biti u jednoj od dvije situacije:
Da je izlazak jedne od prethodno spomenutih stvari kontinuiran, bez periodičnog prestanka;
I da je izlazak spomenutih tečnosti periodičan, kao što je izlazak mokraće u periodu nakon mokrenja, nakon čega se to zaustavlja.
Kada je u pitanju osoba koja ima kontinuirano istjecanje nečega što u osnovi kvari abdest, takva osoba će nakon što nastupi namaz očistiti eventualnu nečistoću sa spolnog organa ili sa nekog drugog dijela tijela, a isto tako i sa odjeće, maksimalno se potruditi da na neki način, maramicom ili nekom mekanom krpom, spriječi dalje istjecanje, i nakon toga abdestiti. Potom će klanjati namaz, bez obzira da li osjeti da je u toku namaza nešto isteklo ili ne, i tako obavljen namaz bit će validan.
Kada je u pitanju osoba koja ima periodično istjecanje spomenutih stvari, takvoj osobi nije dozvoljeno da klanja bez abdesta, ako je period prestanka kraći od perioda između dva namaska vremena. Spomenuta osoba obavezna je da sačeka period prestanka istjecanja onoga što u osnovi kvari abdest, i kada nastupi period u kojem nema istjecanja, propisno će se očistiti, potom abdestiti i klanjati. A Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: prof. Elvedin Pezić
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com