U našem mjestu prakticira se zajedničko objedovanje, za sofrom, a nakon završetka jedna osoba uči dovu, a ostali izgovaraju ‘’amin’’. Zanima me da li je tako postupao naš najbolji učitelj Allahov Poslanik? Molim vas da mi objasnite kako je postupao u ovakvim situacijama. Kako dosljedno prakticiram vjeru, mene često pozivaju da u ovakvim prilikama učim dovu, tako da učim dove poslije jela koje se nalaze u jednoj zbirci dova (jedna kraća i jedna duža dova). Iskreno vam se zahvaljujem i moram reći da samo Allah zna koliko vas posjećujem i volim!
Zajednička dova u tom smislu da jedna osoba uči dovu, a ostali aminaju, dozvoljena je u onim prilikama u kojim je to Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, radio, kao što je dova za traženje kiše i kunut-dova, a nije dozvoljena u onim prilikama u kojim to nije činio, s tim da nema zapreke da se, ponekad, uči zajednička dova u situacijama u kojima to Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije činio, sa napomenom da to ne pređe u običaj ili da postane sunnet. Dakle, kako Poslanik nije stalno učio zajedničku dovu, stoga nije ni dozvoljeno da se stalno uči.
Svaki musliman dužan je slijediti Poslanika, sallalahu alejhi ve sellem, i kloniti se novotarija u vjeri. Najbolja uputa je Poslanikova, sallalahu alejhi ve sellem, uputa, a svaka novotarija je zabluda. Lijepo je, pojedinačno, proučiti poslije jela kod određene osobe sljedeće dove: ”Allahume barik fima rezektehum, vegfir lehum verhamhum – Gospodaru moj! Podari im berićet u onome čime si ih opskrbio, oprosti im i smiluj im se’’, i: “Eftere indekum saimun, ve ekele teamekum ebrab ve salet alejkum melaike” – Omrsili su se kod vas postači, jeli su vašu hranu dobri ljudi i donijeli su salavat na vas meleki’’. Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: mr. Osman Smajlović
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com