Es selamu alejkum šejh!
Zanima me da li je ispravno i od sunneta za neku jasnu povredu na tijelu (lomljenje ruke, povreda noge i slično), umjesto javljanja doktoru i traženja rješenja tim putem, naravno uz dovu Allahu, dželle šanuhu, za pomoć i ozdravljenje, da li je propisano umjesto navedenog učiti sebi rukju, određenje dijelove Kur'ana, El-Fatihu i slično s nijjetom ozdravljenja, ili ima neka druga opcija po ovom pitanju, koja je po Sunnetu da se uradi.
Nadam se da pitanje ulazi u pitanja iz oblasti akaida, jer se radi o rukji i dovi, te o nadi i radu na ozdravljenju uz Allahovu pomoć.
Allah te poživio i nagradio svakim dobrom na dunjaluku i ahiretu, Amin!
Bismillahir-rahmanir-rahim
? Uzvišeni Allah stvorio je bolest, ali je i stvorio ili dao lijek, i samo je On liječi, dok su ljudi samo sebeb (razlog) liječenja.
Razlog liječenja (ili lijek) može biti:
Treba da znamo da ne postoji suprotnost između ova dva načina liječenja (sebeba).
Najbolje je primjeniti oba načina liječenja a u zavisnosti od mogućnosti.
U konkretnom slučaju koji je spomenut u pitanju, ispravno je tražiti lijek na osnovu iskustva, tj. ići kod doktora, jer na to ukazuje razum, zatim iskustvo, a i Poslanik je koristio ovu vrsta lijeka, znamo da Poslanik koristio hidžamu kao lijek, zatim hladnu vodu protiv povišene temperature, med za bolove u stomaku, a neki su koristili el-kej (užarena šipka) za otvorene rane i slično.
♦ Znamo da su i Poslanik i ashabi u mnogim bitkama bili povrijeđeni, ali ne prenosi se da su se u takvim situacijama liječili rukjom.
Postoje predaje da je Poslanik fizičke povrede liječio dovom, (a to se u našem vremenu može uvrstiti u rukju, jer se rukja uči Kur'anom i dovom), međutim to se ubraja u Poslanikove mu'džize, i sa smrću Poslanika te mu'džize prestaju, tako da nije propisano da se na osnovu tih mi'džiza čovjek oslanja na rukju prilikom fizičkih povreda poput loma noge.
A Allah najbolje zna.
Odgovorio: mr. Jakub Alagić
Preuzeto sa Whatsapp grupe “DELIL – Akida”