Es selamualejk Vidim ima nas aktivnih pa da iskoristim priliku I upitam za teravija namaz kakav je stav uleme klanjat u dzematu ili to smatrat novotarijom?
Nakon registracije provjeri svoj EMAIL i klikni na "AKTIVIRAJ PROFIL" u ROKU OD 24 SATA!
Ukoliko imate poteškoća sa prijavom, očistite "historiju" i "keš memoriju" na web pregledniku.
Podrška: +38762645414 WhatsApp
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Admin
We alejkumusselam we rahmetullah we berakatuhu.
O ovome sam već mnogo pisao i pričao, pa ću ovdje pokušati rezimirati ono što mi je ostalo u sjećanju:
PRVO PITANJE: Kako dijelimo nafile u islamu?
Što se tiče dobrovoljnih namaza/molitvi kažemo da ih možemo podijeliti u tri velike skupine:
1. One koje je bolje obaviti u osami i sam (recimo u kući). Ovo važi za većinu pritvrđenih i nepritvrđenih nafila. Znači osnova je da se nafile klanjaju u osami (tj. daleko od ljudi] i da ih klanjamo sami (tj. da se ne klanjaju u džematu)
2. Nafile koje se se moraju klanjati u džamiji, jer se vežu za džamiju, kao što su tehijjetu-l-mesdžid ili dva rekata koja se klanjaju nakon obavljenog tavafa (u Haremu u Meki) i dr.
3. Nafile koje se smatraju „obilježjima islama“ pa je tako poželjno da se ih klanja na javi da svi vide i da se ih klanja u džematu. Ovdje dolaze namazi poput dva bajrama, namaz prilikom pomračenja sunca/mjeseca, namaz za kišu i drugo. (opomena: postoji razilaženje da li je, recimo, bajram namaz sunnet ili farz, ali to nije poenta naše diskusije)
E sad ovdje se postavlja pitanje u koju od ovih skupina upada teravija i ovdje počinje diskusija. Svakako da teravija nije novotarija, međutim pitanje je u koju od gornjih skupina upada i, sa druge strane, (ako se može klanjati u džematu, a svakako da se može) šta je bolje: Klanjati je kod kuće ili u džamiji?
U pogledu ovoga ima nekoliko mišljenja kod učenjaka:
1. DA SE KLANJA U DŽAMIJI U DŽEMATU (ZAJEDNO): Većina učenjaka je ovog stava. Dokaz im je postupak Omera kad je ljude sakupio i sjedinio da klanjaju iza jednog imama u džamiji. Na ovom stavu su: većina uleme hanefijskog i šafijskog mezheba (Ebu Hanife i Šafija su u toj većini), imama Ahmed i neke Malikije.
2. DA JE BOLJE KLANJATI KOD KUĆE, SAM: Ovaj stav zastupao je konkretno imam Malik, Ebu jusuf (student Ebu Hanife) i prenosi se čak od imama Šafije i jednog dijela sljedbenika njegovog mezheba. Ovaj stav opravdavali su postupcima prvih generacija od kojih se prenosi da su mnogi klanjali teraviju u svojim kućama, a za neke se prenosi da su čak počekali da klanjaju ljudi u džamiji pa bi onda tek išli u džamiju i klanjali sami.
3. DA JE BOLJE KLANJATI U DŽAMIJI SA LJUDIMA JER JE TO SUNNET-KIFAJE (kolektivni sunnet): Ovaj stav zastupljen je kod hanefija. Pa tako ako bi jedan dio naroda klanjao teraviju u džamiji, ostali bi mogli klanjati kod kuće. Dokazuju istim dokazima kao druga skupina.
Onda ima još stavova. Pa tako neki kažu da je farz-kifaje klanjati je u džamija, dok drugi kažu da sve zavisi od situacije, pa tako u nekim mjestima bolje je klanjati u džamiji, a u drugima da je bolje klanjati kod kuće i da to također zavisi od samog čovjeka i i i i…
Za većinu muslimana današnjice bolje je da klanjaju teraviju u džamiji iz mnoštvo nekih razloga od toga da će tamo više čuti Kur'ana do atmosfere i i i …
Prof. Alim Hasanagić
Preuzeto sa viber zajednice koju vodi pro. Alima Hasanagić
Join YT-kanal Alim Hasanagić https://invite.viber.com/?g2=AQB4LOKdoX9UXUor2I5YntsSQ8X4G9YNCo6z8OEBvBbj%2FB5nqLcas%2Byy1zvjD%2BPJ on Viber