Šta je muhrimu zabranjeno oblačiti?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Ibn Omer, radijallahu anhu, pripovijedao je: “Neki je čovjek upitao Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ‘Allahov Poslaniče, šta muhrim može obući?’ Na to mu je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, odgovorio: ‘Ne može obući košulju ni zamotati turban, ni obući hlače, ni burnus, ni obuti mestve, osim onaj ko nema nanule, on će obuti mestve, ali će ih podrezati ispod članaka; a ne oblačite odjeću namirisanu šafranom ili versom. “‘ Ovaj isti ashab prenio je sljedeće Resulullahove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: ‘Dok je u ihramima, žena ne oblači nikab, niti stavlja rukavice. ”
Propisi u vezi s poglavljem
Prvo, muhrimu je zabranjeno obući spomenutu odjeću.
Drugo, to što je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, spomenuo oblačenje burnusa nakon što je spomenuo zamotavanje turbana ukazuje da je muhrimu zabranjeno pokriti glavu, bez obzira običavao nositi kapu ili je rijetko kada nosio.
Treće, kada je riječ o ženi muhrimu, njoj je zabranjeno pokrivanje lica, ali isto tako, zabranjeno joj je otkrivanje glave. Ako zbog vrućine, odnosno hladnoće, odnosno prisutnosti stranih muškaraca bude morala pokriti lice, pokrit će ga odjećom, na osnovu Aišinog, radijallahu anha, predanja: “Dok smo bile u ihramima s Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, jahači su prolazili pored nas. Kada bi nam se približili, spustile bismo veo na lice, a kada bi prošli, otkrile bismo lica.” Ovdje se radi o spuštanju vela na lice bez njegovog zatezanja s druge strane. Zato je Aiša, radijallahu anha, govorila: “Dok je u ihramima, neka žena ne umotava lice i neka ne stavlja preko njega veo.”
Četvrto, kada je riječ o stavljanju rukavica – za žene, o tom pitanju postoji razilaženje među islamskim učenjacima. Oni koji kažu da u tome nema problema tvrde da Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije spomenuo stavljanje rukavica, već da su to Ibn Omerove, radijallahu anhu, riječi, i to je prioritetnije, to je stav i Ibn Hadžera.29 Peto, žena u ihramima može obući odjeću koju želi, naravno osim one odjeće koja je zabranjena na osnovu hadisa.
Šesto, ako nema nanule, muhrim će obuti mestve, ali ih mora podrezati ispod članaka, na osnovu Džabirovog, radijallahu anhu, predanja u kojem je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko nema nanule neka obuje mestve; ko nema donju haljinu neka obuće hlaće ”, i na osnovu Ibn Omerovog, radijallahu anhu, hadisa: ” .. osim ako nema nanule, tada može obuti mestve, ali neka ih podreže ispod članaka. ”
Sedmo, ko nema donji dio ihrama može obući hlače, na osnovu navedenog Džabirovog, radijallahu anhu, hadisa. Kada je o tome riječ, neki učenjaci, analogno podrezivanju mestvi, rekli su da će rasporiti hlače. Međutim, ova je analogija pogrešna jer se suprotstavlja hadisu.
Osmo, muhrimu je dopušteno skloniti se u hlad šatora, suncobrana, auta i sl., na osnovu autentičnog hadisa u kojem stoji da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio da mu se na Arefatu razapne šator, pa je u njemu boravio. Ummul-Husajn, radijallahu anha, govorila je: “Obavila sam Oprosni hadž s Resulullahom, sallallahu
alejhi ve sellem, i vidjela Usamu i Bilala, radijallahu anhum: jedan od njih drži za ular Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, deve, a drugi ga svojom odjećom zaklanja od sunca; tako su ostali sve dok nije bacio kamenčiće na velikom džemretu.”Pretjerivanje je i sasvim neutemeljeno ono što rade šiije rafidije, koji odrežu krovove autobusa koje koriste kao prijevozna sredstva. Govoreći o tome, imam El-Begavi zapisao je sljedeće: “Većina učenjaka kaže da nema problema u tome da muhrim potraži hlad … ” “Također nema problema u tome da muhrim zakloni svoje lice rukom ili mahramicom”, ističe ovaj islamski učenjak.
Deveto, šejh El-Albani rekao je: “Muhrim, po potrebi, može staviti pojas ili kajiš oko struka, može staviti prsten, sat i naočale, jer ne postoji hadis na osnovu kojeg se to zabranjuje. Štaviše, postoje predanja u kojima stoji da neke od tih stvari muhrim slobodno može staviti na tijelo. Aiša, radijallahu anha, upitana je može li muhrim staviti kajiš, pa je odgovorila: ‘Zašto ne bi mogao! Tako će čuvati novac.’ A
Ata je govorio: ‘Muhrim slobodno može staviti prsten i opasati se kajišem.’ A ovu je njegovu izjavu zabilježio El-Buhari kao muallekpredanje. Očito je da stavljanje sata i naočala ima status stavljanja prstena i pojasa, usto, za spomenute stvari ne postoji šerijatska zabrana, a: ‘Gospodar tvoj ne zaboravlja’ (Merjem, 64).”
____________
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 2. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-2.pdf