Šta da uradim kada posumnjam da sam izgubio abdest?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Zabranjeno je povođenje za sumnjom kada je riječ o gubljenju abdesta
Seid b. el-Musejjib i Abbad b. Temim prenose da se njegov amidža požalio Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, na osjećaj gubljenja abdesta u namazu, pa mu je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ne smije se prekinuti namaz osim ako se čuje glas ili osjeti smrad. ‘”6
Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenio je sljedeće Resulullahove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: “Kada ćovjek u stomaku osjeti nešto, i bude u nedoumici je li izgubio abdest, neka ne izlazi iz džamije dok ne ćuje glas ili ne osjeti smrad. ‘ “7
Propisi vezani za poglavlje
Prvo, kada je riječ o šerijatskim pitanjima, sumnja ne potiskuje uvjerenje, tj. onome ko uzme abdest pa posumnja da li ga je izgubio dopušteno je klanjati bez obnavljanja abdesta, sumnja u ovome slučaju ne smeta.
Drugo, navedeni hadisi općeniti su i odnose se na čovjeka koji klanja i onoga kome se to desi van namaza. A postoje i učenjaci koji ove hadise ograničavaju samo na namaz, onoga kome se to desi van namaza obavezuju ponovnim uzimanjem abdesta, međutim, Ebu Hurejrino, radijallahu anhu, predanje općenito je, što se jasno vidi.
Treće, to što je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu spomenuo čuvenje glasa i osjećanje smrada nikako ne znači da je to jedino što kvari abdest. Naime, kada je riječ o Poslanikovim, sallallahu alejhi ve sellem, riječima: “Abdest se uzima samo ako se čuje glas ili osjeti smrad'68 , ne može se upotrijebiti princip suprotnog razumijevanja, tim prije sto autentični hadisi ukazuju na to da abdest kvari i spavanje, konzumiranje devljeg mesa, mala i velika fiziološka potreba. Drugim. riječima, poruka je hadisa: abdest ne kvari sumnja, nego uvjerenje.
Ćetvrto, čuvenje glasa i osjećanje smrada nije uvjet gubljenja abdesta, misli se na uvjerenje. N aime, kada je gluh čovjek ili onaj koji je lišen mirisa uvjeren u izlazak vjetra, izgubio je abdest iako nije čuo glas, odnosno nije osjetio smrad.
Peto, izlazak vjetra iz zadnjice i spolnog organa kvari abdest, za razliku od hanefija, koji kažu da izlazak vjetra iz spolnog organa ne kvari abdest.
Šesto, kada je riječ o gubljenju abdesta, čovjek se treba svojski založiti da od sebe odagna vesvese, šejtanska došaptavanja i sumnje. “Da je izgubio abdest, smatrat će samo onda ako se može zakleti Svevišnjim Allahom”, govorio je Ibnul-Mubarek.
———–
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 1. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-1.pdf