Esselamu alejkum.
Koja je razlika između izraza imanski šarti i imanski rukn. Na predavanjima iz akide učimo da je ispravno reći rukn a ne šart. Zanima me koja je razlika između ta dva izraza.
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Bismillahir-rahmanir-rahim
Kada se za nešto kaže da je imanski rukn ili rukn imana, znači da je to nešto sastavni dio imana, tj. ulazi u iman i bez njega iman ne bi postojao.
A kada se za nešto kaže da je šart imana, znači da je to nešto van imana, tj. nije u sastavu imana, ali uslovljava ispravnost imana.
To se najbolje može pojasniti na primjeru definicije imana.
Definicija imana kod ehli suneta:
♦ Iman je:
1⃣ Ubjeđenje srcem.
2⃣ očitovanje jezikom.
3⃣ fizička djela u praksi.
Znači imaju tri rukna, sve tri stvari su sastavni dio imana i zovu se ruknovi imana, ukoliko bi se bilo koji od ova tri djela izostavila (bilo koji rukn) iman ne bi bio ispravan.
? Definicija imana kod murdžijetul-fukaha:
iman je:
1⃣ Ubjeđenje srcem.
2⃣ Očitovanje jezikom.
Znači imaju dva rukna, dok za fizička djela u praksi ne kažu da je sastavni dio imana, niti da je rukn imana nego kažu da su djela šart(uslov) ispravnosti imana, nešto što je van cjeline imana.
Ili primjer namaza;
Sedžda je rukn namaza, a i sastavni dio namaza, bez sedžde namaz ne bi bio validan, dok je čistoća, np. abdest, šart(uslov) ispravnosti namaza, ali nije i sastavni dio namaza.
? Ali, ako bi se izostavio šart(uslov) iz opravdanog razloga namaz se može klanjati i bio bi ispravan, međutim ako se izostavi rukn sedžda, namaz nije ispravan, bez obzira iz kog razloga je izostavljen rukn.
Može se reći: Šart(uslov) imana je jekin (nepostojanje sumnje) u imanske ruknove, a imanski ruknovi su vjerovanje u Allaha, Meleke, Knjige, Poslanike, Sudnji Dan i Kada i Kader.
? Imanski ruknovi neće biti ispravni dok se srcem ne potvrdi (ubjeđenje), zatim jezikom očituje (izgovor šehadeta), zatim djelima potvrdi.
A u vjerovanje u Allaha, Knjige i Poslanike ulazi rad po onome što je naređeno i ostavljanje onoga što je zabranjeno, a to su fizička djela u praksi.
A Allah najbolje zna.
Odgovorio: mr. Jakub Alagić
Preuzeto sa Whatsapp grupe “DELIL – Akida”