Esselamualejkum, poŠtovani Šejh.
Imao bih jedno pitanje. Najpre bih Vam izložio celokupnu situaciju da bi ste na osnovu okolnosti mogli proceniti moju situaciju i dati mi adekvatan podgovor.
Naime, ja sam najstarije dete u porodici, imam hvala Allahu oba roditelja, brata i sestru.
Moji roditelji nisu zaposleni, nemaju prihoda, te sam prinuđen raditi i brinuti o osnovnim životnim potrebama preko računa, davanja za hranu itd.
Zanima me, pošto radim u jednom restoranu u kom ima muzike (nema alkohola, niti svinjetine, vlasnik klanja) da li je meni haram raditi na takvom mestu?
Allah vas nagradio najlepsom nagradom.
Alejkumusselam.
Pošto restoran ne prodaje, ne nudi niti zarađuje na muzici nego na hrani i piću koji su halal, to znači da je puštanje muzike sporedna stvar unutar restorana. Obično se muzikom želi stvoriti lijep ugođaj gostima i slično, što naravno šerijatski nije opravdano.
Općepoznata stvar je da je muzika u Islamu haram, tj. nije dozvoljeno puštati i slušati muziku dobrovoljno i samovoljno. Međutim, mi smo u svakodnevnom životu prinuđeni na njeno slušanje u autobusima, halal restoranima, slastičarnama, na poslu, u raznoraznim institucijama, … a ono na što smo prinuđeni i skoro da ne možemo izbjeći u tome nemamo grijeha.
Pa zato nema smetnje da radiš na tom mjestu jer rad i posao sa kojim se ti baviš unutar restorana je halal, pod uslovom da ti ne budeš onaj ko je zadužen za puštanje muzike. Jer danas je skoro nemoguće naći neko radno mjesto a da nema na njemu, tj. u toj firmi ili instituciji neki haram, od miješanja muškaraca i žena, otkrivenih ili polugolih žena, prodaje alkohola ili cigareta (u samoposlugama i slično), puštanja muzike, konzumiranja kamate od strane firme i slično.
Ono što je mjerilo u dozovli rada u ovakvim situacijama to su dvije stvari:
Prva – da osnovna aktivnost firme nije zasnovana na haramu, poput proizvodnje piva, duhana, svinjetine ili alkohola ili prodaje istih, ili banaka koja posluje sa kamatom.
Druga – da sam posao radnika muslimana ne bude zasnovan na haram djelatnosti ako unutar firme ima šerijatsko-spornih djelatnosti, poput toga da slaži, priprema ili prodaje cigarete, alkohol ili svinjetinu u prodavnici ili posluzi, da kao pravnik unutar halal firme obračunava kamatnu stopu i vodi pranice oko kamatnog dugovanja i tome slično.
Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com