Esselamu alejkum! Kakav je propis za ženu kojoj u toku radnog vremena prestane menstrualno krvarenje, tj. vidi znak čistoće? Rad je u halal uslovima, uz prisustvo mahrema, namaz nesmetano obavlja u toku radnog vremena, te je u mogućnosti je da “uzme izlaz”, otiđe kući, uzme gusul, kako bi obavljala namaz. Ukoliko bi se desilo da primjeti čistoću, u toku radnog vremena, a namasko vrijeme ističe, i da ne bude u mogućnosti da uzme gusul, kako onda da postupi?
Alejkumusselam.
Po ovom pitanju učenjaci imaju dva stava.
Prvi stav: da je džunub ili osoba nakon prestanka hajza obavezna uzeti gusul pa makar to odvelo do toga da izađe namasko vrijeme. Ovo je stav hanefija, šafija i hanabila. Svoj stav dokazuju time što se u ovom slučaju daje prednost vadžibu kupanja, tj. gusula, nad vadžibom klanjanja u namaskom vremenu.
Drugi stav: da je džunub ili osoba kojoj je prestao hajz u tom slučaju obavezna uzeti tejemum i klanjati kako joj ne bi isteklo namasko vrijeme. Ovo je stav malikija. Oni daju prednost obavezi ispunjavanja šarta klanjanja u namaskom vremenu nad ostalim šartovima i vadžibima. Ovo dokazuju time što ako bi džunub znao na početku namaskog vremena da neće naći vodu za gusul tek nakon što istekne namasko vrijeme on je obavezan da uzme tejemum i klanja u namaskom vremenu po idžamu učenjaka, a ne da nakon isteka namaskog vremena klanja sa gusulom.
Iako i jedno i drugo mišljenje imaju osnova, stav malikija ima jače uporište, a Allah zna najbolje.
Prema tome, kome se tako desi neka uzme tejemum i klanja namaz u namaskom vremenu, a kada bude u mogućnosti uzeti gusul, neka uzme gusul, i nije obavezna naklanjati namaz koji je klanjala sa tejemumom.
A ako bi postupila i po prvom mišljenju, ne bi pogriješila jer je ovo pitanje oko kojeg nema direktnog serijatskog teksta.
Ve billahi tevfik.