Esselamu alejkum. Studenti smo i bavimo se podijelom letaka i 10-tog nas čeka podjela lutrijinih letaka, gdje građani dobijaju letke da ispune lutriju i poslije to uplate da igraju LOTO.
Da li tim činom ( dijeljenjem letaka) navodimo ljude na grijeh ili mi samo radimo posao za koji ćemo biti plaćeni? Da li je nama grijeh dijeliti te letke?
Alejkumusselam.
Odgovor na ovo pitanje se zasniva propisu igranja loga i na podjelu lutrijinih letaka.
Nagradna igra loto (kao i bingo) je vrsta nagradne igare koja potpada pod kockanje (mejsir) koje je zabranjeno tekstom Kur’ana, Sunneta i idžma’om islamskih učenjaka.
Kaže Uzvišeni: “O vjernici, vino i kocka i strelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite. Šejtan želi da pomoću vina i kocke unese među vas neprijateljstvo i mržnju i da vas od sjećanja na Allaha i od obavljanja molitve odvrati. Pa hoćete li se okaniti” (El-Maide 90-91).
Dokaz iz Sunneta je hadis kojeg bilježe Buharija i Muslim u svojim Sahihima: “Ko kaže svom drugu: dođi da se kladimo, neka da sadake”. Znači, za samo pozivanje na klađenje treba dati sadaku, što znači da je klađenje koje je vrsta kocke haram.
Od učenjaka koji prenose idžma’ (konsenzus ili jednoglasno mišljenje) su Kurtubi, Ibn Tejmije i Ibn Hadžer.
Pojašnjenje zabrane se sastoji u sljedećem: pravilo na osnovu kojeg raspoznajemo nagradne igre koje su zasnovane na kocki od onih koje to nisu je: da kada čovjek uđe u igru ILI JE DOBITNIK ILI GUBITNIK, to je čista kocka. A ova vrsta nagradne igre je klasičan primjer kocke, jer učesnik ulaže novac uplaćivanjem takse, pa ako njegova ispunjena kombinacija bude izvučena on je dobitnik, a ako ne onda je gubitnik.
A što se tiče podjela lutrijinih letaka gdje građani dobijaju letke da ispune lutriju i poslije to uplate da igraju loto, to predstavlja pomaganje u griješenju koje je zabranjeno kur’anskim ajetom. Kaže Uzvišeni: “I ne pomažite se u griješenju i neprijateljstvu” (El-Maide, 2). Uzvišeni u ovom ajetu zabranjuje pomaganje u griješenju, a igranje lota je nema sumnje grijeh, zatim podjela letaka građanima koje oni uplate da bi učestvovali u igri loto je pomaganje u igranja lota, tj. činjenju grijeha.
Prema tome, vi sa tim poslom ne samo da navodite ljude na igranje lota nega ih pomažete u tome, zato nije dozvoljeno da učestvujete u tom poslu. Ve billahi tevfik
Na pitanje odgovorio: dr. Zijad Ljakić
Preuzeto sa stranice: http://www.n-um.com