Esselamu alejkum we rahmetullahi,
Da li je ženi, koja bolje poznaje ispravno učenje Kur'ana, preče da obavlja namaz u džematu za mužem, koji harfove izgovara pogrešno ili čak i riječi izmjenjuje?
Da li je njegov namaz ispravan samo za njega ili i žena treba da klanja za njim, bez obzira na velike greške prilikom izgovora?
Žena ne može biti imam muškarcu, a ona može klanjati za svojim mužem ukoliko on prilikom učenja Fatihe ne čini greške koje mijenjaju značenje, kao npr. da kaže: (ijjaki) umjesto (ijjake), ili (en'amti) umjesto (en'amte) ili bilo koju grešku u Fatihi koja bi mijenjala značenje.
Izostavljanje idgama, izhara, dužine i sl., ubraja se u male greške koje ne mijanjaju značenje i ne utiču na ispravnost namaza.
U slučaju da muž pravi velike greške koje mijenjaju značenje, ženi je obaveza da klanja samostalno, a njemu je obaveza da te greške popravi, jer mu je u pitanju ispravnost namaza.
Ukoliko bi takav bio imam, za njim bi mogli klanjati samo oni koji su na istom nivou ili slabiji od njega po pitanju ispravnosti učenja Fatihe.