Selam alejkum!
Imam jedno veoma važno pitanje na koje bi mi hitno trebao odgovor. Radi se o mom tetku koji je prije operacije debelog crijeva obavljao svih pet vakata namaza. Nakon operacije prinuđen je da nosi kateter preko kojeg obavlja prirodnu nuždu. Problem je u tome što tokom čitavog dana ima nekontroliran nagon za vršenjem velike nužde i neugodnosti sa stomačnim gasovima.
U takvim okolnostima vrlo je teško održati abdest. Zbog svega toga on je napustio namaz jer mu se dešavalo da izvrši nuždu tokom obavljanja namaza. Shodno tome, zanima me da li ipak u ovakvoj situaciji može klanjati ili kako treba da postupi? Allah vas nagradio za vaš trud!
Ve alejkumus-selam!
Molim Uzvišenog Allaha da izliječi vašeg bolesnika i da mu podari brzo ozdravljenje. Moramo znati da namaz kao obaveza ne spada sa muslimana sve dok je živ i umno sposobna osoba. Shodno tome, vaš tetak obavezan je klanjati namaz shodno svojim mogućnostima. Islam je bolesnicima olakšao obavljanje namaza i drugih ibadeta.
Bolesnik obavlja namaz shodno svojim mogućnostima i izvršava namaske uvjete, ruknove i vadžibe. U slučaju vašeg bolesnika, on će se abdestiti za svaki namaz kada nastupi njegovo vrijeme i klanjat će taj farz-namaz i koliko hoće od nafila i neće se obazirati na izlazak nečistoće. Ukoliko može, u toku namaza neće nositi kesu, a ako ne može, onda nije problem ako je i nosi, također ako se odjeća i mjesto gdje klanja uprljaju nečistoćom, očistit će to ako može, a ako ne, onda će klanjati shodno svojim mogućnostima. Allah najbolje zna!
Na pitanje odgovorio: mr. Osman Smajlović
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com