Kada nas uprska mokraća hoćemo li očistiti samo dio koji je zahvatila mokraća ili moramo zamjeniti veš? Da li isticanje mokraće kvari abdest? Kako će postupiti sahibi-uzur?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Rekli smo više puta da kada je u pitanju izlazak mokreće da imamo situaciju da je čovjek siguran i da sumnjam. Sve dok čovjek sumnja neće se obazirati na to ali onog momenta kada bude siguran onda znaci isticanje bilo koje mokreće na spolni organ kvari abdest, svakako ako je već istekla mokreća, samim tim treba se očistiti, oprati, ponoviti abdest, ako želimo klanjati.
Ako je to kapnulo na naš veš, ili ćemo ga zamjeniti, ili ćemo oprati dio na koji je kapula mokreća. Veliki broj ljudi u islamu nezna da ako nečistoća padne na hlače, na veš, na ruku obaveza je samo oprati onaj dio koji je zahvatila nečistoća. Tako da čovjek ako mu je kapljica, dvije, tri kapne na donji veš dovoljno je samo taj dio gdje su kapi da opere i može klanjati, a ako hoce da zamjeni veš i da uzme kompletan čist veš to je nešto dobrovoljno. Tako da insan koji ima problema sa mokraćom prva stvar je da mora biti siguran da to ističe, sve dok on sumnja netreba se na to osvrtati.
Ako je siguran svako isticanje mokreće kvari abdest i svako isticanje iziskuje da čovjek opere spolni organ, i nakon toga abdest i kako bi njegov namaz bio validan i iziskuje da se tragovi na vešu od mokreće očiste i operu.
Opet ovo sve se odnosi na situaciju ako čovjek ima samo periodično isticanje mokreće, a ako bi mokreća isticala kontinuirano tokom cijelog dana tada je on sahibi uzur on će nakon što nastupi namaz zaštiti svoj spolni organ abdestice se i klanja e namaz bez obzira da li nešto izašlo ili ne.
Audio isječak odgovora