Da li će žena kojoj poslije porođaja prestane krvarenje prije nego prođe četrdeset dana klanjati i postiti ili ne? Ako dobije menstruaciju, hoće li prekinuti post, te hoće li klanjati i postiti kada ponovo postane čista?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Bismillah, ves-salatu ves-selamu ala resulillah…
Po mišljenju većine islamske uleme najkraći period nifasa (poslijeporođajnog pranja), nije ograničen, i žene se po tom pitanju međusobno razlikuju. Imam Šafija smatra da najkraći period nifasa može da bude samo jedno izlijevanje krvi. Ebu Hanife je na stavu da je najkraći period nifasa 25 dana. Hasan el-Basr,i rhm., je na stavu da je najkraći period nifasa 20 dana, a dosta uleme smatra da je najkraći period nifasa 11 dana. Sve u svemu, mišljenje većine učenjaka je ispravnije, tj. da najkraći period nifasa nije ograničen, i žene se međusobno po tom pitanju razlikuju.
Što se tiče najdužeg perioda nifasa, većina islamske uleme smatra da je najduži period nifasa u trajanju do 40 dana, dok šafije smatraju da je najduži period poslijeporođajnog pranja u trajanju čak i do 60 dana. Ummu Selema, r.a., kaže: „U vrijeme Poslanika, s.a.w.s., žene bi u nifasu provodile 40 dana.“ (Sunen, Tirmizi, br.139.)
Imam Tirmizi, rhm., kaže: „Islamska ulema, od ashaba Allahovog Poslanika, s.a.w.s., preko tabi’ina i ostalih koji ih slijede, su složni na tome da žene pod nifasom neće klanjati namaz u periodu od 40 dana, izuzev ako vide tuhr-čistoću od krvarenja, prije tog vremena – u tom slučaju će se okupati i počet će s klanjanjem namaza. Ako žena primijeti krvarenje nakon 40 dana, većina uleme je na stanovištu da će žena klanjati namaze nakon 40 dana nifasa, što je stav većine fakiha (pravnika), poput Sufjan el-Sevrija, Ibnul-Mubareka, Šafije, Ahmeda, Ishaka. Prenosi se od Hasan el-Basrije, rhm., da žena pod nifasom neće obavljati namaz u terminu od 50 dana, ako do tada ne primijeti da je postala čista, a od Ata’a b. Ebi Rebbaha, rhm., i Ša’abija se prenosi da je najveći rok nifasa 60 dana.“ (Pogledaj: Sunen, Tirmizi, br.139.)
Žena koja dobije menstruaciju odmah prestaje sa klanjanjem namaza i postom, i sve dok joj traje menstruacija ne smije klanjati niti postiti, a kada postane čista – počeće sa klanjanjem namaza, a dane posta koje je propustila zbog menstruacije će nadoknaditi.
Pogledaj:
http://fatwa.islamweb.net/Fatwa/index.php?page=showfatwa&Option=FatwaId&Id=49899&RecID=20&srchwords=%20%C7%E1%E4%DD%C7%D3%20%E3%CF%C9&R1=0&R2=0
Odgovor priredio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha