Na koga se odnosi zabrana rezanja nokata i skraćivanje kose, na vlasnika kurbana ili na onoga koji će izvršiti sami čin klanja kurbana (opunomoćenik)?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Imamo generalno propis da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem kazao u vjerodostojnom hadisu: “Kada nastupi mjesec Zul-hidže, oni koji žele klati kurban i znaju da će klati kurban, neka ne skraćuju svoje nokte i neka ne skraćuju svoju kosu.” Tako da, ispravno je da se ovaj propis odnosi samo na vlasnika kurbana bez obzira da li će vlasnik kurbana klati lično kurban ili ne. Primjera radi, kada bi imali čovjeka koji živi u Beču ili živi u Parizu, ne može on u Beču zaklati kurban, pa je nazvao nekog prijatelja ili rođaka u Bosni i rekao: “Allah te nagradio, poslaću ti pare, zakolji i za mene kurban.”
Da li se na njega odnosi ovaj propis?
Da! On je vlasnik kurbana, osoba koja za njega kolje kurban je opumomučenik i taj propis se ne odnosi na njega. Taj njegov rodjak ili prijatelj koji kolje kurban za njega, na njega se to ne odnosi već se odnosi na vlasnika kurbana. Tako da, kada imamo osobe koje su u Americi, Australiji ili Evropi, ne mogu oni lično klati kurban već su kurban uplatili u Africi, Bosni, Sandzaku, Albaniji… Na njih se odnosi ovaj propis. Prije nego što nastupi mjesec Zul-hidže, treba lijepo da potkrate svoje nokte, da depiliraju svoje dlake i da do dana Bajrama, do klanja kurbana ne krate više nokte niti da krate svoju kosu.
Tako da, u ovom slučaju, propis se odnosi na ovu sestru što je postavila pitanje pošto je ona vlasnica kurbana.
Audio isječak odgovora