Selam alejkum.
Čitao sam na mnogo mjesta da nema smetnje doviti na maternjem jeziku u namazu, pa i tokom farza i tokom nafila. Ali uvijek se spominje dova na sedždi. Dakle, bio farz ili nafila, može dova na svom jeziku na sedždi.
Zanima me šta je s dove na svom jeziku na tešehudu. Npr. Na zadnjem sjedenju. Može li čovjek doviti na svom jeziku na zadnjem sjedenju nakon ettehijatu i salavata?
Ako je moguće na sedždi, tom analogijom nema prepreke ni na (recimo) zadnjem sjedenju? Ako nije dozvoljeno, volio bih ako biste mi dali neki dokaz ili primjer ili govor uleme konkretno vezano za ovo što pitam. Zašto nije dozvoljeno.
Unaprijed zahvaljujem. Da vas Allah nagradi za vaš ogroman trud i pomoć.
Doviti u namazu na nekom jeziku, mimo arapskog, je pitanje oko kojeg su se razišli učenjaci. Neki smatraju da je zabranjeno (malikije), neki da je pokuđeno (hanefije), a neki da je dozvoljeno onome ko ne zna arapski jezik.
One dove koje se uče, a prenesene su od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da se uče na nekim dijelovima namaza, kao što je ruku’, sedžda ili tešehud, nije dozvoljeno izgovarati na jeziku koji nije arapski. Sve ostale dove, uopćene, nema smetnje doviti na nekom drugom jeziku, mimo arapskog.