Esselamu alejkum cijenjeni šejh, postavio bih vam dva pitanja uz Allahovu s.w.t. pomoć.
1.Znamo da je konzumiranje cigara haram, ali da li je dozvoljeno kupovati nekoj osobi cigare uz njenu želju, tj. da li je meni dozvoljeno da kupujem mojoj majci cigarete od njenih para?
2.Da li je dozvoljeno osamljivanje sa oronulim starcima (staricama) i rukovaanje s njima, npr. osamljivanje moje buduće supruge inšaAllah sa mojim dedom koji je u poznim godinama i u slabom je zdrastvenom stanju?
Da vas Allah s.w.t. nagradi svakim dobrom i na ovom i budućem svijetu!
Alejkumusselam. Propis konzumiranja cigareta
Konzumiranje i kupovanje cigareta je zabranjeno na osnovu argumenata Kitaba i Sunneta.
Kaže Uzvišeni: “I sami sebe ne bacajte u propast” (El-Bekare, 190), takođe u drugom ajetu kaže: “I sami sebe ne ubijajte” (En-Nisa, 29).
Kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: “Nema štete niti nanošenja štete”. Hadis bilježe Ibn Madže, Darekutni i Malik od Ebu Se'ida El-Hudrija, a dobrim na osnovu mnoštva rivajeta su ga ocijenili Ibn Redžeb, Albani i mnogi drugi muhadisi.
A pošto konzumiranje cigareta nanosi štetu ljudskom organizmu oko čega nema razilaženja među medicinskim stručnjacima, gore spomenuti šerijatski tekstovi ukazuju na zabranu konzumiranja cigareta jer sa njima čovjek sam sebe baca u propast, postepeno se ubija i nanosi sam sebi štetu a što je zabranjeno tim istim šerijatskim tekstovima.
A ono što je zabranjeno konzumirati zabranjeno je i vršiti kupoprodaju sa njim. Na ovo ukazuje vjerodostojan hadis u kojem je došlo: „Zaista Allah kada zabrani nešto zabrani njegovu vrijednost (tj. njegovu kupoprodaju)“. Bilježi ga Ebu Davud, Ahmed i Darekutni od Ibn Abbasa, radijallahu anhuma, a Šuajb Arnaut ga ocjenjuje vjerodostojnim.
Kupovanje cigareta drugome
Na osnovu gore spomenute zabrane konzumiranja i kupoprodaje cigareta, takođe nije dozvoljena kupovina cigareta nekome drugom za njegov vlasiti novac pa makar to bili vlastiti roditelji, jer to predstavlja pomaganje u griješenju prema Allahu. To jest, ako je toj osobi zabranjeno konzumiranje cigareta zabranjeno je i drugima da je pomažu u tome sa kupovinom, dostavom cigareta i slično.
Dokaz da je ovo zabranjeno su riječi Uzvišenog: „I nemojte se međusobno potpomagati u griješenju u neprijateljstvu“ (El-Maide, 2). Ovim ajetom Allah, subhanehu ve te'ala, zabranjuje mu'minima da se međusobno pomažu u činjenju grijeha, a grijeh je ono što je je zabranjeno.
Propis osamljivanja žene sa oronulim starcima
Osamljivanje muškarca sa ženom stranjkinjom, tj. onom kojoj on nije mahrem, nije dozvoljeno svejedno bila žena starica ili muškarac starac.
Dokaz za ovo je hadis mutefekun alejhi (Buharija i Muslim) od Ibn Abbasa, radijallahu anhuma, u kojem Posalnik,sallallahu alejhi ve sellem, kaže: „Neka se nikako ne osamljuje muškarac sa ženom osim ako je sa njom mahrem“. Kaže imam Nevevi da je idžmau učenjaka na tome da nije dozvoljeno muškarcu da se osami sa ženom kojoj on nije mahrem osim ako je sa njom njen mahrem.
U ovom hadisu nije napravljena razlika između osamljivanja sa starim (oronulim) ženama i mladim ženama niti starim (oronulim) muškarcima i mladim muškarcima, nego propis zabrane obuhavata i jedne i druge.
Propis rukovanja sa starim (oronulim) ženama
Oko rukovanje muškarca sa ženom strankinjom (tj. kojoj on nije mahrem) prenešeno je mnogo vjerodostojnih hadisa koji ukazuju na zabranu istog, od tih hadisa posebno se istuču sljedeća dva:
Prvi – hadis mutefekun alejhi (Buharija i Muslim) u kojem Aiša, radijallahu anha, kaže: “Tako mi Allaha, nikada nije dodirnula ruka Vjerovjesnika, sallallahu alehi ve sellem, ruku neke žene prilikom davanja prisege”.
Drugi – hadis od M'akel ibn Jesara, radijallahu anhu, u kojem prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Da nečija glava od vas bude ubodena željeznom iglom bolje mu je nego da dodirne ženu koja mu nije dozvoljena”. Bilježi ga Taberanu u “Mu'adžemu Kebir”, a kaže Hejsemi u “Medžme'i-zevaid” (4/326): “Njegove ravije su ravije Sahiha”, takođe, Albani ga je ocijenio vjerodostojnim u “Silsileti Sahiha” (226) i “Sahihul-džami'i” (5040).
Takođe, u ovom hadisima nije napravljena razlika između rukovanja sa starim (oronulim) ženama i mladim ženama niti starim (oronulim) muškarcima i mladim muškarcima, nego propis zabrane obuhavata i jedne i druge.
Ima učenjaka koji daju olakšicu u rukovanju sa starijim ženama analogno dozvoli (koja je došla u 60. ajetu sure En-Nur) starijim ženama da odlože svoje ogrtače pred muškarcima ne pokazujući ona mjesta na kojima nose ukrase. S tim da je ispravno ono prvo, tj. zabrana, jer ova analogija (kijas) se kosi sa tekstovima hadisa koji ne prave razliku između starijih i mlađih žena. Ve billahi tevfik.
A što se tiče osamljivanja i rukovanja snahe sa djedom njenog muža, to je dozvoljeno bez razilaženja, jer su muž i sva njegova muška ulazna loza, tj. otac, djed, pradjed, …, mahremi toj ženi (snahi). Takođe, ovo se odnosi i na svu silaznu lozu muža, tj, njegov sin, unuk, praunuk, … svi oni su mahremi toj ženi.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com