Selamu Alejkum Šejh, Allah da vas nagradi
Moje pitanje je vezano za neke od običaja kod našeg naroda prilikom smrti, kao što je oglašavanje smrti dotične osobe putem ozvučenja sa džamija?
Plaćanje tom prilikom islamskoj zajednici (kupanje mejta, kopanje kabura, ćefine, umrlice i slično) i plaćanje članarine za sve godine unazad za koje se nije plaćala članarina?
Izražavanje saučešća tom prilikom riječima ‘glava da ti je zdravo’ i uzvraćanje ‘da su braca i prijatelji’ ‘jestel tvrđi’ i slični izrazi koji se koriste kod našeg naroda? Odlazak kod porodice umrloga kako bi im se iskazalo saučešće spomenutim riječima i to vraćanje 2 ili tri dana uzastopno?
Čekanje sa ukopom mejita, da neko od bližnih dodje iz inostranstva?
Odlazak porodici umrloga nakon ukopa ‘od hajtara’?
I mnogo stvari i situacija vezanih za ovu priliku koje se razlikuju od mjesta do mjesta…
Pa da nam šejh objasni status ovih običaja i da li raditi po njima, i s druge strane kako su se ponašali Poslanik alejhi selam i ashabi u ovakvim prilikama?
Allah da vas nagradi i dadne bereketa u ovom projektu…AMIN!!!
Bismillahir-rahmanir-rahim
S obzirom da je pitanje opširno, odgovor će biti još opširniji, i zato ću ga podijeliti u tri dijela:
Odgovor na prvi dio:
Šerijatski propisi vezani za umrle
Uzvišeni Allah ljudima je ukazao posebnu čast i stvorio ih radi velikog cilja, a to je obožavanje Allaha, jedinog istinskog boga koji zaslužuje da se obožava.
Potom je blagodat prema njima upotpunio šaljući im poslanike i objavljujući knjige, kako bi ostvarili taj uzvišeni cilj i kako bi imali sretan život i na ovome i na Onome svijetu.
Kao što je ukazao Svoju brigu i pažnju prema čovjeku dok je živ, kako bi upotpunio svoje vjerovanje, Zakonodavac mu je tako isto ukazao pažnju nakon što preseli sa ovog svijeta, ukazujući mu na ono što će mu tada biti od koristi.
Islam je svoju pažnju ukazao umrlome prije smrti, još dok je čovjek bolestan, podsjećajući ljude na posjetu bolesnika, kako bi se on sjetio traženja oprosta i pokajanja, i kako bi iz toga uzeli pouku.
Vrijednosti posjete bolesnika
A o vrijednosti posjete bolesniku Poslanik ﷺ kaže:
Još jedno od prava bolesnika koji je na samrti jeste telkin, tj. da ga podsjećamo na izgovaranje riječi La ilahe illallah prije smrti. Poslanik ﷺ veli:
Neki od postupaka nakon smrti čovjeka
Nakon što čovjek umre, sunnet mu je zatvoriti oči, prekriti cijelo tijelo, ne prizivati ništa osim dobra i upućivati dovu za njega. Allahov Poslanik ﷺ kaže:
Porodica umrloga je obavezna da bude strpljiva i zadovoljna Allahovom odredbom.
Nije dozvoljeno veoma glasno plakanje, vikanje, udaranje po licu i cijepanje odjeće, jer to su djela iz predislamskog perioda kojima se oponašaju nevjernici.
Zatim se umrli okupa i što prije spremi za ukop, umota se u bijele ćefine, okupa tri, pet ili više puta.
Nakon gasuljenja mejita i oblačenja ćefina klanja se dženaza kao vid počasti umrlome i njegovoj porodici, te se dovi za njega i traži oprost.
Sunnet je da se požuri sa dženazom, a ashabi su ubrzano hodali (lagano trčali) prilikom nošenja mejita.
Kada bi završio sa zagrtanjem, Poslanik bi sa ashabima ostao kod kabura, i molio bi Allaha da učvrsti umrlog prilikom ispitivanja, i preporučivao je ashabima da tako uče dove.
Nakon što se ukopa umrli i prouči dova za njegovu ustrajnost, odlazi se kućama.
Šerijatski propisi vezani za kaburove
Izgled kabura
Što se tiče propisa vezanih za kaburove, moramo znati da na kaburove nije dozvoljeno ništa graditi, nego je praksa Poslanika bila da se poravnaju, kako gradnja na njima ne bi bila uzrokom njihovog veličanja i obavljanja ibadeta kod njih, kao što je to bio slučaj sa Nuhovim narodom, a i sa drugim narodima.
Ibnul-Kajjim veli:
Kao što je Poslanik zabranio gradnju na kaburu, također je zabranio da se od kaburova prave džamije tako što će se obavljati određeni ibadeti kod njih, i da se na njima pale svijeće, te da se uzimaju kao mjesto posebnog svetkovanja / praznika.
Posjeta kaburova
Od propisa vezanih za kaburove jeste da se oni posjećuju bez posebnog poduzimanja putovanja, s ciljem da se uzme pouka, da se podsjeti i pripremi na smrt, te da se prouči dova za umrle i zatraži oprost za njih. Poslanik ﷺ kazao je:
Poslanik ﷺ posjećivao je kaburove svojih ashaba da bi Allaha molio za njihovu milost i oprost, i to je sunnet prilikom posjete kaburu.
A naredio je, prilikom posjete kaburu, da se kaže (bez dizanja ruku):
Šerijatska posjeta kaburu ne podrazumijeva potrebu živog za umrlim, niti potrebu da se od umrlog nešto traži (moli), niti da se Allahu umiljava (zagovara) preko umrlog, nego tom posjetom živi čini korist umrlome (tražeći od Allaha oprost za njega).
Napomena
Sve troškove i organizaciju dženaze snosi porodica umrlog, s obzirom da kod nas vlada ogromno neznanje, Islamska zajednica je preuzela odgovornost za to, zbog toga ispravno je plaćanje Islamskoj zajednici kupanje mejta, kopanje kabura, ćefine, daske i umrlice.
Dok plaćanje članarine za sve godine unazad za koje se nije plaćala članarina nije ispravno (u osnovi plaćanje članarine IZ nije ispravno).
U nekim mezarlucima plaća se i kabur (plac), to je neispravno, jer svi mezarluci (ili većina) su vakuf, a vakuf se ne prodaje, to je poklon svim muslimanima.
Čekanje sa ukopom mejita, da neko od bližnih dođe iz inostranstva nije ispravno.
Odlazak porodici umrloga nakon ukopa nije ispravno.
Knjiga “Pravni propisi dženaze namaza”
Doktor i naš šejh Safet Kuduzović napisao je djelo pod nazivom „Pravni propisi dženaze namaza“. To je najbolje djelo koje je napisano na bosanskom jeziku koje obrađuje ovu tematiku.
Autor je u ovoj knjizi pojasnio propise vezane za dženazu, a koji su u skladu sa uputstvima i praksom Poslanika ﷺ te je na taj način iznio argumente onima koji se suprotstavljaju tim propisima.
Na kraju knjige dr. Safet spomenuo je 69 grešaka vezanih za umrle i kaburove, a koje su prisutne kod nekih bosansko-hercegovačkih muslimana.
Ko želi da poveća svoje znanje vezano za propise o umrlima i kaburovima neka obavezno nabavi ovu knjigu.
Posle ove knjige niko nema opravdanje za neznanje, greške i novotarije koje radi po ovom pitanju.
A Allah najbolje zna.
mr. Jakub Alagić
preuzeto sa stranice https://delil.org/