Koji su propisi kozmetičkih tretmana koji su trenutno aktuelni u svijetu?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Prenosimo post koji je objavila Hana Vlahovljak (supruga) a isti je odobrio Dr. Rusmir Čoković na svom Facebook profilu.
Propise kozmetičkih tretmana koji su trenutno aktuelni u svijetu, sa aspekta islama možemo podijeliti u tri kategorije:
1. Dozvoljeni i osnova je da je ono što ne spada u ibadet sve dozvoljeno, osim ako je šerijatom zabranjeno;
2. Zabranjeni
3. Oni čija je osnova dozvoljenost, ali zbog određenih okolnosti postaju zabranjeni.
Ovo su ukratko navedeni neki trenutno rašireni tretmani za uljepšavanje koji imaju šerijatske zapreke i zabranjeni su, a za koje dobijem dosta poruka, a inšallah u skorije vrijeme opširniji vodič kroz ovu tematiku u vidu priručnika za ženu muslimanku:
1. Permanentno iscrtavanje obrva, puder obrve, japansko iscrtavanje, microfeathering i druge metode koje ulaze u propis tetovaže. Svakako, osnovna zabrana je čupanje obrva.
Također, žena koja ne prekriva lice treba izbjegavati svaki vid dozvoljenog iscrtavanja i punjenja obrva – sjenilom za obrve ili tanjenje obrva metodom farbanja farbom i blanširanjem dlaka radi manje vidljivosti, osim u kući i mjestima gdje će je vidjeti samo ženske oči.
2. Fileri za povećanje usana, fileri podizanja jagodica lica, kao i svi ostali fileri – zbog propisa zabrane promjene Allahovog stvaranja.
3. Operacije korekcije nosa, smanjenje ušiju itd. Kao i kod svih ostalih estetskih operacija, islam ih dijeli na rekonstruktivne i estetske, prve su dozvoljene, a druge zabranjene.
4. Geliranje noktiju, iz istog razloga kao i lak za nokte. Oboje bi bilo dozvoljeno samo u periodu kad žena ne može obavljati namaz, s napomenom da nalakiranih noktiju ne može izlaziti vani, među muškarce.
5. Permanentna šminka i mikropigmentacija, slično kao i iscrtavanje obrva ulazi u propis tetovaže koja je islamom zabranjena.
6. Sve vrste nadogradnje trepavica, tzv. svilene trepavice, tzv. ruske trepavice itd, jer se vrše metodom ljepila, koje sprječava vodu da dopre do kože, samim tim isprječava abdest i gusul.
Po mišljenju mnogih učenjaka, obične vještačke trepavice koje se stave i skinu za jednu priliku se isključuju iz zabrane, jer se skidaju skupa sa šminkom, i ne potpadaju pod propis perike, s napomenom da ih žena ne može nositi tamo gdje je sreću muškarci.
7. Od tretmana koji su dozvoljeni, ali pod određenim okolnostima zabranjeni jesu depilacije i epilacije, laserske epilacije, šećerna pasta, ukoliko žena navedene tretmane radi kod druge žene i to na mjestima koja se računaju avretom pred drugom ženom (od pupka do koljena), osim u iznimnim situacijama pretjerane maljavosti koja spada u abnormalno stanje. Ukoliko ih radi sama sebi, dozvoljeno je u svakom slučaju.
8. U tretmane koji su u osnovi dozvoljeni je lashlifting, metoda uvijanja trepavica kiselinom koja se ispere na kraju tretmana, no, i ovaj tretman postaje zabranjen ukoliko osoba izlazi sa takvim trepavicama napolje, a ne pokriva lice uključujući i oči.
Uskoro, inšallah, opširno na ovu temu.
Hana Vlahovljak
Dr. Rusmir Čoković
Preuzeto sa facebook profila:
https://www.facebook.com/rusmir.cokovic/posts/3326570530787959