Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu, može li tefsir ajeta gdje Uzvišeni Allah spominje da je pustio dva mora koja se dodiruju, a ne miješaju, također interesuje me stav komentatora na koje se mjesto/mjesta misli ?
Može prvo iz sure Rahman, ali ako je povezano može i iz sure Furkan.
Npr. Shodno tefsiru Ibn Kesira i Ibn Abbasa ne možemo dokazivati ovu pojavu, ako sam dobro razumio, Allah vam dao svako dobro. Inače ova slika kruži, a u pozadini uče ajeti sure Rahman, sa čime ste vjerovatno upoznati.
“Pustio je dva mora da se dodiruju, između njih je pregrada i oni se ne miješaju.” (Er-Rahman, 19-20)
Rekao je imam Taberi: “Gospodar dva istoka i dva zapada, pustio je dva mora da se dodiruju…”
Također kaže: “U vezi ta dva mora postoji razilaženje. Jedni kažu da se misli na more nebesa i more Zemlje…”
Ovo Taberi prenosi od Ibn Ebze, Se’ida, Ibn Abbasa.
Prenosi se od Ibn Abbasa da je rekao: “Nebesko i zemaljsko more dodiruju se svake godine.’”
Drugi kažu da se misli na Perzijski zaljev/Bahru Faris i Sredozemno more/Bahru Rum.
Ovaj komentar Taberi prenosi od Hasana, Katade.
Zatim Taberi kaže: “Kod mene je najpreče da se misli na nebesko i zemaljsko more, jer je Allah u nastavku rekao: ‘Iz njih se vadi biser i merdžan…’, a znamo da se biseri i merdžani vade iz školjki zemaljskog mora preko kapi koje dolaze sa nebesa, tako da je poznato da se radi o nebeskom i zemaljskom moru.”
Tumačeći ovaj ajet Ibn Kesir kaže: “Riječ (bahrejn) ukazuje na slanu i slatku vodu. Slatke vode su ove rijeke koje teku među ljudima, a već smo o tome govorili u suri Furkan kada smo tumačili ajet: ‘On je dvije vodene površine jednu pored druge ostavio – jedna je pitka i slatka, druga slana i gorka, a između njih je pregradu i nevidljivu branu postavio.’”
Nakon toga je Ibn Kesir spomenuo i odabir imama Taberija gdje se misli na nebesko i zemaljsko more, jer se biseri javljaju u morskim vodama na Zemlji, putem vode koja dolazi sa neba, rekao je: “Iako je to tako, ipak ovdje se ne misli na to, jer sama forma ajeta ne ukazuje na ovo značenje, s obzirom da Allah kaže: ‘Između njih je pregrada i oni se ne miješaju’, tj. napravio je od njih pregradu od zemlje da se ne miješaju, kako jedno drugom ne bi pokvarilo svojstva koja su im data i namijenjena.”
Tumačeći ajet iz sure Furkan, Ibn Kesir kaže: “On je stvorio dvije vrste voda, slatku i slanu. Slatke vode su rijeke, izvori i bunari…A slane vode su morske…”
Nakon toga Uzvišeni kaže: “Između njih je pregradu i nevidljivu branu postavio”, tj. između pitke i slane vode nalazi se pregrada, a to je kopno na zemlji…”
Prema onome što navodi Taberi misli se na zemaljsko i nebesko more, a prema onome što navodi Ibn Kesir, misli se na slatku i slanu vodu, između kojih je kopno, tako da se ne miješaju.