Esselamu alejkum.
U suri El Vakia se kaže da će nas biti tri vrste: sretni, nesretni i oni prvi koji su uvijek prvi. Za ovu treću kategoriju “PRVI” stoji da su Allahu bliski i da će ih biti MNOGO od naroda drevnih, a MALO od kasnijih.
Takođe se kasnije u istoj suri, kad se opisuju “SRETNI” kaže da će ih bit MNOGO od naroda drevnih, a MNOGO i od kasnijih.
Zašto “PRVIH” ima više iz ranijih naroda? I ako može objašnjenje ko su ” PRVI ” a ko su “SRETNI” pošto su dosta slični opisi Dženetskih užitaka koji ih čekaju?
“…i oni prvi – uvijek prvi! Oni će Allahu bliski biti.”
Rekao je šejh Sa’di u svome tefsiru: “Oni koji su prednjačili u dobrim djelima na ovome svijetu, bit će prvi prilikom ulaska u Džennet.”
“…biće ih mnogo od naroda drevnih, a malo od kasnijih.”
Rekao je imam Kurtubi: “Bit će ih mnogo iz prijašnjih naroda, a malo od ummeta koji je povjerovao u Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem…Rečeno je “malo” u poređenju sa prijašnjim narodima, jer prijašnjih vjerovjesnika je bilo mnogo, pa je i veliki broj onih koji su povjerovali u njih. U tom smislu, oni su u većem broju u odnosu na one prve koji su povjerovali iz našeg ummeta.”
“A oni sretni – ko su sretni?! Biće ih mnogo od naroda drevnih, a mnogo i od kasnijih.”
Oni sretni su položajem ispod onih koji su gore spomenuti, a za koje je rečeno da su Allahu veoma bliski.
Zato je rečeno da će njih biti mnogo, tj. više nego onih prvih, jer prvi su posebno odabrani.