Na koji način se klanja dženaza namaz i koja je vrijednost?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Umrlom muslimanu klanja se dženaza-namaz, zbog prakse Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i ustrajavanja muslimana u klanjanju dženaza-namaza.
Vrijednost dženaze. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Ko bude ispratio i klanjao dženazu umrlom, ima jedan kirat (nagradu), a ko ostane do kraja, dok se svi ne raziđu, ima dva kirata. Svaki kirat je veličine brda Uhud. “726
Dženaza-namaz klanja se stojeći, zbog Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, stalne prakse u tome.
Donose se četiri tekbira, zato što je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, klanjao dženazu Nedžašiju i donio tekbir četiri puta.
Prilikom donošenja tekbira dižu se ruke. Poslije prvog tekbira sunnet je podići ruke, a propis dizanja ruku kod sljedećih tekbira pridodaje se ovom kod prvog tekbira. Nije mi poznat poseban dokaz koji ukazuje na to, medutim zabilježeno je da su selefi prakticirali donositi tekbire na ovaj način, a takoder se prenosi se da su tako postupali i ashabi.
Fatiha se uči u sebi, zato što je Ibn Abbas, radijallahu an huma, učio Fatihu i rekao: “Ona je od sunneta.”
Poslije drugog tekbira donosi se salavat na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Ovakav postupak zabilježen je u sunnetu, a takoder je zabilježeno da su to prakticirali i neki ashabi. Najbolji salavat je onaj koji se uči na zadnjem sjedenju u namazu.
Poslije trećeg tekbira uči se dova za mejjita. Dokaz za to su riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Kada klanjate dženazu mejjitu, iskreno učite za njega dovu. “727
Jedan od Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, dova za mejjita jeste i sljedeća:
“Allahumma-gfir lehu ve-rhamhu ve'afihi va'fu'anhu ve ekrim nuzulehu ve vessi'a mudhalehu vagsilhu bil-mai ve-s-seldži vel-berdi ve nekkihi minel-hataja kema nekkajtes-sevbel-ebjeda mine-d-denesi ve ebdilhu daren hajren min darihi ve ehlen hajren min ehlihi ve zevdžen hajren min zevdžihi ve edhilhul-džennete ve e'izhu min ‘azabil-kabri (ve azabi-n-nari)!
Prijevod dove:
Allahu moj, oprosti mu i smiluj mu se, grijehe mu pobriši i sačuvaj ga, nagradi ga počasnim mjestom i učini širokim njegov kabur, očisti ga vodom, snij'egom i gradom, očisti ga od grijeha kao što bijelu odjeću čistiš od prljavštine. Zamijeni mu dunjalučku kuću boljom kućom, porodicu boljom porodicom, i bračnog druga boljim bračnim drugom. U Džennet ga uvedi i zaštiti ga od kaburskog azaba i od džehennemske vatre. “728
Zatim se donese i četvrti tekbir. A ako bi se i poslije ovog tekbira uputila kraća dova, nema smetnje, jer se prenosi od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je ponekad dovio i poslije četvrtog tekbira.
Zatim se predaje selam samo na desnu stranu; zbog toga što je to bila praksa Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kada je u pitanju dženaza-namaz.
726 Sahih: Buharija (47, 1425), Muslim (945), Ahmed (8955, 9266) i drugi.
727 Sahih: Ebu Davud (3199), Ibn Madže (1497). Pogledati: Miškat (1674)
728 Sahih: Muslim (963), Ahmed (23455), Nesai (1983, 1984).
———–
Iz knjige “RAZUMIJEVANJE FIKHSKIH DOKAZA”
Autor: dr. ‘Aid el-Karni