Esselamu alejkum
Ako čovjek zaboravi učiti na glas kada predvodi namaz, dođe recimo do pola fatihe pa se sjeti, pa krene naglas ispočetka, da li je to ispravno i treba li sehvi sedžda na kraju?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Alejkumusselam:
Dio odgovora iz knjige:
Život sa Kur’anom (100 pitanja i odgovora), str. 41, pitanje 31. Da li uči naglas onaj ko samostalno klanja farz?
Prenosi se da je Ebu Hurejre, r.a., rekao: „Kur’an se uči u svakom namazu pa, gdje nam ga je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, učio naglas, i mi ga vama učimo, a gdje nam ga je učio u sebi, i mi ga vama učimo u sebi.“ Buhari, br. 772., i Muslim, br. 396.
Učenje naglas na namazima gdje se uči naglas, i učenje u sebi, na namazima gdje se uči u sebi, predstavlja djelo koje je sunnet. Ako bi neko učio naglas na namazima na kojima se uči u sebi, i obrnuto, namaz mu je ispravan, ali je izostavio sunnet. Međutim, ako time namjerno cilja suprotstavljanje sunnetu, tada čini haram djelo. Pogledati: Ibn Usejmin, Fetava Nurun ’aled-derb, 4/422.
Imam treba postupati po sunnetu i učiti onako kako je naglašeno u riječima Ebu Hurejre, a ponekad, na dnevnim namazima, kada se uči u sebi, može ajet ili određeni dio ajeta glasnije proučiti.
Ebu Katade, r.a., prenosi od svoga oca da kaže: „Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ponekad bi proučio ajet tako da ga mi čujemo.“ Buhari, br. 778.
Dodatak na odgovor
Dakle, s obzirom da se radi o namaskom sunnetu, ukoliko bi se to izostavilo, ne treba činiti sehvi sedždu.
Ne mora da se vraća na početak Fatihe, nego može nastaviti učiti gdje je stao, i namaz je ispravan, ali ako bi se vratio na početak, kako ne bi ljude zbunio, jer bi mogli pomisliti da uči Fatihu od pola, bilo bi u redu.