Es – selamu alejkum, molim Allaha da vas nagradi najboljom nagradom i da bude zadovoljan Vama kad nam Njegovo zadovoljstvo bude bilo najpotrebnije. Kako postupiti kada klanjamo u džematu samo sa imamom ili ako mi predvodimo namaz a samo je jedan muktedija, a pošto je kod nas običaj da se muktedija povuče malo iza imama, mene zanima ima li takav postupak osnovu u sunnetu Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, te da li je takav namaz validan?
U pogledu spomenutog pitanja postoje dva mišljenja kod islamskih učenjaka:
Jedni su kazali da će imam i muktedija onda kada klanjaju zajedno u istom safu, stajati paralelno jedan drugome i imam se neće malo pomicati napred u odnosu na muktediju.
Drugi su opet kazali da će u spomenutoj situaciji imam da se malo pomjeri napreda, toliko da vrhovi prstiju muktedije budu kod imamovih peta, i to je ono što je poznato kod našeg naroda na našim prostorima, i to se najviše praktikuje.
Smatram da je prioritetnije i jaće mišljenje da će njih dvojica stati paralelno i da se imam neće razlikovati i biti malo isturen napred. Ovo iz razloga zato što se imam i muktedija u spomenutoj situaciji smatraju jednim safom, koji u osnovi treba da bude ravan, a ako bi imam bio djelimično isturen onda bi njihov saf bio kriv.
Isto tako, više je predaja u kojima je spomenuto da je Allahov Poslanik klanjao samo sa jednim muktedijom, i uvjek je spomenuto da su u takvim situacijama stajali paralelno sa desne strane Allahovog Poslanika, i nigdje nije spomenuto da bi Poslanik bio isturen napred. A da je to bila praksa Allahovog Poslanika sigurno bi nam to bilo jasno preneseno, pošto su ashabi Allahovog Poslanika sa velikom preciznošću prenosili stanja Allahovog Poslanika u namazu.
U hadisu Ibn Abbasa, r.a., zabilježeno je da klanjao noćni namaz sam sa Allahovim Poslanikom pa je u početku stao sa lijeve strane Allahovog Poslanika pa ga je Poslanika prebacio na desnu stranu, i nije spomenuto da je Allahov Poslanik bio isturen, već se spominje jasno da su bili jedan pored drugoga. (Buharija i Muslim)
Mnogo je knjiga hanefijskog mezheba u kojima se spominje da je upravo to sunnet, da onda kada imam klanja samo sa jednim muktedijom da će stajati paralelno i da se imam neće isticati nad muktedijom, pa čak da su jasno spomenuli da je stavljanje imama u spomenutoj situaciji malo ispred muktedija suprotno sunnetu Allahovog Poslanika.
Nakon što je citirao hadis Ibn Abbasa, r.a., i ustvrdio da će muktedija stajati sa desne strane imama onda kada njih dvojica klanjaju sami, kazao je imam Kasani: „A potom, kada stane sa njegove desne strane,stajat će paralelno sa njim i neće imam biti istureniji u odnosu na njega, niti će muktedija biti iza njega, tako je u knjigama Zahirurivajeta, a po mišljenju imama Muhammeda (Ibn Šejbanija) trebalo bi da nožni prsti muktedije budu kod peta imama, a to je ono što čine ljudi iz općih masa.“ (Bedai’ues-senai’a; 1/ 159 str.)
Govoreći o spomenutom pitanju, kazao je imam El-Ajni, poznati učenjak hanefijskog mezheba: „I neće stajati iza imama (več će stajati paralelno sa njim) pošto je takvo stajanje suprotno sunnetu Allahovog Poslanika.“ (El-Binaješerhel-Hidaje; 2/ 339 str.)
Mnogo je učenjaka današnjice koji su preferilali spomenuto mišljenje, da kada imam klanja samo sa muktedijom da će biti u istoj ravni, paralelno jedan drugome. Tog stava je bio poznati muhadis, šejh Albani, kao i poznati pravnik savremenog doba Muhammed Salih Usejmin. (Pogledati: Es-Sahiha, 6/ 175 str.; Eš-Šerhel-mumti’a, 3/ 10 str.)
Napomena:
Onaj ko bi klanjao na način da se imam pomakne malo naprijed u odnosu na muktediju njihov namaz je validan.
A Allah najbolje zna.