Kada smijemo klanjati namaz sjedeći? Da li se nafila može klanjati sjedeći?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Jedno pitanje: namaz sjedeći, pošto me nekad lijenost obuzme da klanjam kako se klanja, Allaha me stid itd. Pita insan kako da klanja sjedeći i kada se može.
Moramo naučiti jednu veoma bitnu stvar, a to je da se u islamu namazi dijele u dvije kategorije: imamo farz (obavezni) i imamo nafilu (dobrovoljni).
Kada je u pitanju farz namaz stajanje u namazu je rukn. Ne možemo mi reći: “onako nešto danas ne želim da klanjam stojeći, ja ću klanjati sjedeći” – ne može! Osim da je čovjek bolestan, ne može stajati (ima opravdan razlog), u takvoj situaciji kažemo klanjaj sjedeći. Tako da, klanjanje kada je u pitanju farz, moramo klanjati stojeći osim ako smo bolesni, ne možemo iz opravdanog razloga klanjati stojeći, onda ćemo klanjati sjedeći.
Kada je u pitanju dobrovoljni namaz (nafila) možemo odmah u startu početi klanjati sjedeći, ali nam je tada nagrada pola namaza. Možemo, znači, bez opravdanog razloga (evo, hoću da klanjam sunete poslije podne namaza. Mogu odmah sjedeći da počnem iako sam zdrav: Allahu ekber i sjedeći klanjam, ali mi je nagrada pola namaza.)
Znači, kada je u pitanju farz moramo klanjati stojeći osim ako smo bolesni ili imamo opravdan razlog da ne stojimo. Ako je u pitanju nafila možemo odmah u startu (ne moramo imati razlog) klanjati sjedeći, ali tada imamo pola nagrade od namaza kojeg klanjamo.
Audio isječak odgovora