Kako će se čovjek odgojiti u duhu islama, posebno, ako je, a Allah najbolje zna, nemaran u vjeri?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Zahvala pripada Allahu.
Prvi korak za odgoj duše je otkrivanje vlastitog nemara. Ko kod sebe uoči nemar, krenut će putem preodgoja duše. Ovo saznanje, koje poziva na odgoj duše i zauzimanje dosljednog pravca, ne odvraća čovjeka od samoodgoja. Od Allahove upute Njegovom robu je da rob krene mijenjati se i unapređivati se, jer On kaže: “Allah neće promijeniti stanje jednog naroda dok se oni sami ne promijene.”
Ko izvrši promjenu u ime Allaha, Allah će mu u tome pomoći.
Čovjek je, kao pojedinac, odgovoran za sebe i biće pozvan na obračun i pitan pojedinačno. Uzvišeni kaže: “Ta svi će oni, i oni na nebesima i oni na Zemlji, kao robovi u Milostivog tražiti utočište! On ih je sva zapamtio i tačno izbrojio, i svi će Mu na Sudnjem danu doći pojedinačno.” (Merjem, 93-95.)
Čovjek se ne može okoristiti datim dobrom ako se kao pojedinac ne potrudi. Da li si vidio primjere Nuhove i Lutove, alejhima sselam, žene koje su bile u kućama poslanika, a jedan od njih je bio od odabranih poslanika (ulul-azm)? Zamisli, brate, koliko je truda poslanik uložio odgajajući svoju ženu. Međutim, obzirom da ona nije uložila lični trud, bit će joj rečeno: “Ulazite vas dvije u vatru, sa onima koji ulaze!” (Et-Tahrim, 10.)
Dok je ženu faraona, s obzirom da je živjela u kući najvećeg zločinca, Allah naveo kao primjer onih koji vjeruju, upravo zato što je ulagala lični trud u svoj odgoj.
Evo nekih načina samoodgoja muslimana:
1. Ibadet Allahu, održavanje stalne veze s Njim, te potpuna predaja Njemu putem obavljanja islamskih dužnosti, čišćenjem srca od vezivanja za druge mimo Allaha.
2. Mnogo učiti Kur’an. Pomno shvatati učenje Kur’ana i razmišljati o kur’anskim tajnama.
3. Čitati korisne islamske knjige koje tretiraju tematiku bolesti srca i načina liječenja, kao npr: ‘Skraćena verzija Minhadžu-l-kasidin’, ‘Medaridžus-salikin’, itd. Čitati bigrafije ispravnih prethodnika, njihovu islamsku etiku i moral, a to se može naći u knjizi ‘Sifetus-safve’ od Ibnu-Dževzija, te ‘Mi i ponašanje Ispravnih prethodnika’ od Behauddina Akla i Nasira el-Dželila.
4. Prisustvovati odgojnim programima poput dersova i predavanja.
5. Iskoristiti vrijeme i zanimati se onim što robu koristi na dunjaluku i ahiretu.
6. Ne upražnjavati prekomjerno ni ona djela koja su dozvoljena (mubah) i ne davati im preveliku pažnju.
7. Naći lijepo društvo i prijatelje koji pomažu u dobru. Ko živi odvojeno lišen je mnogih bratskih odličja, kao što su: davanje prednosti i strpljivost.
8. Rad, primjena i prijenos naučenog u praksu.
9. Precizan samoobračun
10. Samouvjernost, s oslanjanjem na Allaha, jer onaj ko izgubi povjerenje neće djelovati.
11. Prezirati nefs u ime Allaha, a to nije oprečno gornjoj tačci. Čovjek mora djelovati uz mišljenje da uvijek ima nedostataka.
12. Osamljivanje u mjeri u kojoj je to preporučeno po Šerijatu, tj. da ne bude stalno vezan za ljude, već da ima posebno vrijeme za ibadete i odvojenost od ostalih.
Molimo Allaha da nas pomogne i učini pokornima onome što Allah voli i čime je zadovoljan. Neka je salavat i selam na našeg vjerovjesnika, Muhammeda, njegovu porodicu i ashabe.
Muhammed Salih el-Munedždžid