ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (5. dio) – Status istihara-namaza
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Priredio: Bilal Dervišić
Nema sumnje da je istihara propisana, ali da li riječi Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ”Kada neko htjedne nešto uraditi, neka klanja dva rekata…” upućuju na obaveznost istihara-namaza ili ne? Ako pogledamo u spoljašnost hadisa, možemo shvatiti da upućuje na obaveznost namaza, jer je izrečen u kontekstu naredbe ”neka klanja”, međutim, niko od islamskih učenjaka nije rekao da je vadžib klanjati dva rekata istihare, jer mnogi drugi hadisi upućuju nas da nema farzova pored pet dnevnih namaza. Jedan od dokaza koji potkrepljuju ovo mišljenje jeste hadis koji bilježi imam Buharija od Talhe ibn Ubejdullaha u kojem stoji da je jedan čovjek pitao Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o propisima islama, pa mu je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, između ostalog, kazao da je obavezan klanjati pet dnevnih namaza, a na čovjekovo pitanje da li treba još nešto klanjati, on mu je odgovorio da može ako hoće, ali to će se računati kao nafila. Čovjek se zadovoljio odgovorom te u odlasku rekao: ”Tako mi Allaha, niti ću šta dodavati, niti šta oduzimati”, a Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na to je rekao: ”Spašen je ako bude istinu rekao.” (1)
U hadisu o istihari spominju se i riječi ”neobaveznog namaza”, što, kako kaže Ibn Hadžer, također upućuje na to da ova dva rekata istihara-namaza nisu obavezna. (2)
Imam Nevevi kaže: ”Istihara-namaz je sunnet.” (3) Kaže šejh Abdul-Aziz ibn Baz: ”Istihara-namaz je nafila.” (4)
Kaže imam Hafiz Iraki: ”Nisam našao da je iko ikada rekao da je istihara-namaz obavezan.” (5)
Da li se istihara-namazom smatra klanjanje bilo koja dva rekata nafile
U vezi sa istihara-namazom postavlja se pitanje da li je dozvoljeno da spajamo nijjete, a obavljamo samo jedan ibadet, kao npr. da postimo u ponedjeljak dan mjeseca ševvala kada je ujedno i bijeli dan? Znači, jedan dan posta, a tri nijjeta! Ako uđete u mesdžid te klanjate dva rekata sabahskog sunneta, koji su vam ujedno tehijjetul-mesdžid? Znači, jedan namaz, a dva nijjeta, ili kao u našem slučaju, da li prilikom obavljanja dnevnih nafila, kao dva sabahska, četiri prije podne i dva poslije, te sunneta prije ikindije, i poslije akšama i jacije, tehijjetul-mesdžida, duha-namaza i dr., možemo zanijetiti i istihara-namaz, a poslije toga proučiti istihara-dovu, ili musliman mora da klanja dva posebna rekata istihara-namaza?
Islamska ulema je dozvolila spajanje nijjeta u jednom ibadetu, a što se konkretno tiče našeg slučaja također su dozvolili spajanje nijjeta istihara-namaza uz bilo koju nafilu.
Kaže imam Ibn Hadžer: ”Ako uz obavljanje neke od nafila zanijjeti i istihara-namaz, to će mu biti ispravno, ali uz prethodno donošenje nijjeta.” (6)
Rekao je imam Nevevi: ”Razumije se da je dozvoljeno spojiti nijjet istihara-namaza sa jednim od dnevnih sunneta ili sa bilo kojom nafilom, kao što je npr. tehijetul-mesdžid.” (7)
Da li se istihara–dova može učiti kao dova nakon farz–namaza
Pod ovim pitanjem podrazumijevamo da li se neki od farz-namaza može smatrati i istihara-namazom kao i u prethodnom pitanju, tj. spajanje nijjeta istihare i farza?
Na ovo pitanje odgovaraju nam učenjaci:
Rekao je imam Bedruddin Ajni: ”U riječima Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ”neobaveznog namaza” nalazi se dokaz da se uz farz-namaz ne može zanijetiti i istihara, te s te strane nije prihvatljivo istihara-dovu učiti nakon farz-namaza.” (8)
Kaže Ibn Hadžer: ”U riječima Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ‘neobaveznog namaza‘, razumijemo da se isključuju farz-namazi, kao npr. sabahski farzovi.” (9)
Bilješke:
(1) Buharija, 46.
(2) Fethul-bari, 18/171.
(3) El-Medžmua, 4/54.
(4) Medžmua fetava Ibn Baz, 3/456.
(5) Fethul-bari, 18/171.
(6) Fethul-bari, 18/171.
(7) Esnel-metalib fi šerh Revdit-talib, 1/205.
(8) Umdetul-karia, 11/383
(9) Fethul-bari, 18/171.
Ostali članci iz serijala:
ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (1. dio) – Jezičko i terminološko značenje istihare
ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (2. dio) – Dokumentacija i vjerodostojnost hadisa o istihara-namazu
ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (3. dio) – Komentar hadisa o istihara-namazu
ISPRAVNO SHVATANJE I OBAVLJANJE ISTIHARA-NAMAZA (4. dio) – Radi čega se klanja istihara-namaz
————-
Preuzeto sa stranice https://minber.ba/category/fikh/