Kakav je propis namaza osobe koja stalno nosi pelenu zbog ne kontrolisanog izlaska urina, vjetrova isl. da li može klanjati u džamiji?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
U islamu ovakva osoba se zove sahibi-uzur. Osoba koja ima opravdan i validan razlog. Imamo dva pitanja. Prva stvar da li takva osoba mora klanjati? Mora, on je i dalje šerijatski obaveznik. Ima znači bolest i nije ta bolest takva da on zbog toga neće klanjati. Svakako da će klanjati bez obzira što ima kontinuirano izlaženje mokraće, može se desiti da čovjek ima problema ne može kontrolisati vjetrove nekada je u pitanju nekontolisanje mokraće, nekada kod žena je nekontolisanje i krvi i tako dalje. Sve te stvari nisu razlog da čovjek ostavi namaz. Znači mora čovjek klanjati kada nastupi namasko vrijeme, uzet će abdest i klanjat će makar nešto u toku namaza i izišlo, izgubio kao abdest njegov namaz je validan. To je jedno pitanje.
Drugo pitanje,da li takva osoba može ići u džemat? Može. Ako takva osoba kontinuirano gubi abdest, ima problema sa mokraćom, ona će iako je to u našem podneblju malo teže izvesti, sačekati nastupanje namaskog vremena, uzeti abdest očistiti se i prisustvovati namazu u džematu i nema nikakve smetnje. Svakako pod uvjetom da se lijepo zaštiti da ne daj Bože ne bi uzrokovalo da se onečiste ne daj Bože tepisi u džamiji. Ako čovjek zna sigurno da se može zaštititi na način ovih pelena ili na savremene ove neke metode i načine, da neće mokraća proći na odjeću drugih ljudi ili da neće ne daj Bože uzrokovati da se džamija onečisti, nema smetnje da takva osoba ide u džamiju. Ali rekli smo kažu islamski učenjaci da mora sačekati da nastupi namasko vrijeme. Nakon toga očistiti se, uzeti abdest i ako može da stigne u džamiju nema smetnje da ide, a ako ne može stići pošto kod nas uči se ezan i u većini slučajeva nakon toga brzo se klanjaju farzi. Ako ne može stići on će klanjati kod kuće, ali obaveza namaza ostaje.
Audio isječak odgovora