Da li je ispravno na džumi namazu prilikom hutbe, kada spomene efendija Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, donositi salavate, uzimajući u obzir da prilikom hutbe nije dozvoljeno pričati?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Imamo dva hadisa, u jednom hadisu je zabranio Božiji Poslanik da se u toku hutbe išta govori, a imamo drugi hadis u kome se naređuje da se itekako kada se u hadisima spomene Poslanik na njega donese salavat “sallallahu alejhi ve selem”, e sada kojim hadisima dati prednost?!
Bilo je učenjaka koji su kazali da čovjek u toku hutbe neće donositi salavate na Poslanika s.a.w.s., radiće po onim hadisima u kojima se naređeno da mi šutimo. Nakon hutbe čovjek ima mogućnost da donosi salavate na Poslanika kada čuje njegovo ime da se spomene. Bilo je učenjaka koji su govorili suprotno, kada se pomene Poslanik mi ćemo donijeti na njega salavat makar bilo i u toku hutbe, kazaćemo “sallallahu alejhi ve selem”. Treće mišljenje je možda neko najprioritetnije mišljenje je da se donese salavat na Božijeg Poslanika u sebi.
Tako da nadamo se da bilo koje mišljenje čovjek da odabere inšallah ispravno je postupio. Ako donese salavat na Božijeg Poslanika on je se pokorio hadisima o donošenju salavata na Božijeg Poslanika s tim što u tom slučaju kazaćemo za hadise u kojima je zabranjen govor odnosi se na opći govor a ne na donošenje salavata na Božijeg Poslanika, isto tako ako čovjek ne bi donosio salavate na Božijeg Poslanika zna se da je njegov nijet “ne želim da donesem salavat zato što je zabranjeno da se u toku hutbe išta govori”, a ako bi odabrao ono treće pa donosio salavate u sebi možda bi objedinio ova dva mišljenja.
U svakom slučaju ovo je pitanje podležno različitim idžtihadima, različitim pristupima mezheba, tako da čovjek bilo koje mišljenje da odabere iz uvjerenja neće pogriješiti.
Audio isječak odgovora