Esselamu alejkum. Kada je dozvoljena saradnja s novotarima?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Bismillahir-rahmanir-rahim.
? Ko su novotari:
Definicija novotara koji za sobom povlači šerijatske sankcije, Šejh Alij bin Nasir kaže: ‘Novotar je onaj koji radi novotarije, poziva u slijeđenje novotarija, te gradi svoje prijateljstvo i prezir na osnovu tih novotarija’. El-Bid'atu ve davabituha str. 32.
? Za koga se sve može reći da slijedi novotarije;
Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ‘Ostavljanjem suneta izlazi se iz džemata’. Musned Ahmed, 12/99, br.7129. Ahmed Šakir kaže da je ispravan, i Šuajb Arnaut.
Ko god ne slijedi sunet, taj slijedi i radi novotarije, međutim novotar kao šerijatski izraz, koji za sobom povlači šerijatska pravila i sankcije, je samo onaj koji radi i poziva u novotarije a nema opravdanje za neznanje, što znači da onaj koji radi novotarije iz neznanja, za njega se ne kaže da je novotar.
Ibn Tejmije kaže: ‘Novotar je onaj ko se suprostavi Kur'anu i sunnetu ili konsenzusu selefa, a nema za to opravdanje’. Pogledati medžmuatul-fetava, 24/172.
? Za narod koji radi novotarije, ali u većini slučajeva rade ih iz neznanja, ne kaže se da su novotari, iako rade novotarije.
Šejh Fevzan kaže: ‘Ko god radi novotarije on je novotar, osim ako ih radi iz neznanja, za takvog se ne kaže da je novotar sve dok mu se ne objasni, a ako zna da je novotarija i nastavlja sa njom tada se za njega kaže da je novotar.’
◾ Je li dozvoljena saradnja sa novotarima:
U dunjalučkim stvarima poput trgovine ili sličnih stvarima dozvoljena je saradnja sa novotarima, kao što je dozvoljena saradnja i sa nemuslimanima.
U vjerskim pitanjima, poput ibadeta, nije dozvoljena saradnja sa njima, nije dozvoljeno ni druženje sa njima, ili druženje sa njima svesti na minimum, te to druženje iskoristiti samo za savjetovanje i razbijanje njihovih šubhi, i to samo ko je kvalifikovan za to. Pogledati: Tevhid str. 168. od šejha Saliha Fevzana.
? Sa novotarima se može sarađivati u borbi protiv većeg zla, većih i opasnijih novotara, ateista i sličnih njima.
Stav selefa prema novotarima.
Selef je bio izuzetno strog prema novotarima, nije dozvoljavao druženje sa njima niti bilo koju vrstu saradnje, već je naređivao njihovo bojkotovanje.
Ibn Abbas veli: „Ne sjedi sa novotarima i sljedbenicima strasti i prohtjeva, jer sjedenje sa njima uzrokuje bolest srca.“ Adžuri, 61, a slično bilježi i Darimi, str. 71.
Abdullah b. Mubarek kaže: „Sjedi sa siromasima, a čuvaj se sjedenja sa novotarima.“ Lalekai, 1/137.
Hasan el-Basri kaže: „Ne sjedi sa onima koji se povode za prohtjevima, ne diskutuj sa njima, i ne slušaj od njih.“ Lalekai, 1/133, Darimi, 110; Adžuri, 62.
Ahmed b. Hanbel kaže: „Općenito, novotarima se ne treba potpomagati ni u čemu od pitanja vezanih za muslimane, jer je to veća šteta za vjeru.
? Ovome dodajemo i stav vođe pravovjernih koji smatra da se treba držati Sunneta i suprotstavljati se novotarima.“ Tarihu Bagdad, 13/ 238.
On je pozivao da se sa njima ne sjedi, ne druži i ne savjetuje. Govorio je: „Ne savjetujte se i ne dogovarajte ni sa jednim novotarem u vezi sa vjerom i ne putujte zajedno sa njim.“ Et-Tabekat, 1/144.
Navodeći kazivanje o halifi Omeru i Sabigu, Ebu Osman kaže: „Omer nam je u pismu napisao da se ne družimo i da ne sjedimo sa njim, i rekao je: ‘Kada bi on sjeo među nas stotinu, mi bismo se razišli.'“ Ibn Bettah, El-Ibanetul-Kubra, 1/414, br. 329.
Mus'a b. Sa'd je rekao: „Ne sjedi sa onim ko je iskušan slijeđenjem strasti i prohtjeva, jer će te, ukoliko to učiniš, zadesiti jedna od svije stvari: ili ćeš i ti podleći tim iskušenjima, pa ćeš se povesti za njim ili će te uznemiriti prije nego što se rastaneš sa njim.“ Ibn Bettah, El-Ibanetul-Kubra, 2/442, br. 380.
Ovakav je bio stav selefa prema novotarima, međutim, pitanje je koliko se ovo pravilo danas može primjeniti, uzimajući u obzir da su sljedbenici suneta u manjini, a novotari jaki i u većini.
♦ Ipak treba maksimalno izbjegavati druženje sa novotarima, i bez prijeke potrebe ne treba sarađivati sa njima ni u kom polju, a posebno ne u vjeri.
Svjedoci smo da su se neki pripadnici suneta družili i druže se sa novotarima pa su podlegli njihovom uticaju i postali slični njima.
❗Napomena: Obični narod se ne smatra novotarima, niti se riječi selefa odnose na njih, sa narodom se treba družiti, lijepo ih savjetovati i na ispravno vjerovanje pozivati.
A Allah najbolje zna.
Odgovorio: mr. Jakub Alagić
Preuzeto sa Whatsapp grupe “DELIL – Akida”