Selam Alejkum,
Imam jedno pitanje. Ukoliko stavimo novac kod BBI banke u vidu oročene štednje, te nakon određenog vremenskog perioda podignemo iznos koji smo dobili putem oročene štednje. Da li je grijeh u tome trošiti taj novac na osnovne životne potrebe, ako nemamo drugih izvora prihoda ili ako recimo uzmemo jedan dio iznosa za sebe, a jedan dio izdvojimo kao milostinju. Unaprijed hvala na odgovoru.
Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Hvala Allahu i neka je salat i selam ne posljednjeg vjerovjesnika, a zatim:
Iznos koji se dobije na oročenu štednju je po Šerijatu čista, prava i originalana KAMATA koja je zabranjena po Kur'anu, Sunnetu i idžamu učenjaka.
Pojašnjenje zašto i kako je ovo kamata:
Stavljanje novca u banku na štednju na određeni rok (a i mimo roka) u Šerijatu predstavlja ne čuvanje novca nego POZAJMICU, jer banka taj novac koristi za svoje potrebe i potvrđuje pravo štediše da da nakon isteka roka podigne svoj novac ili produži štednju. A uslov pozajmljivanja da bi bio dozvoljen u Islamu je da se pozajmica vrati u istoj vrijednosti (količini) novca. Svaki višak na pozajmljenu svotu predstavlja čistu osnovnu džahilijetsku kamatu. Pa tako, ako banka daje bilo koju svotu novca, ma koliko ona neznatna bila, na račun uročenog novca to predstavlja u Šerijatu zabranjenu KAMATU, ma kojim imenom banka nazivala taj novac: zaradom, provizijom ili slično.
Što se tiče BBI banke, u njoj se trvdi da je novac koji daju na uročenu štednju u stvari zarada koju je ta osoba zaradila na osnovu toga što je banka „poslovala“ sa novcem te osobe. Ovo bi bilo tačno da BBI banka posluje bez kamate, a pošto nije tako, to je čista laž. Jer je gorka istina da BBI banka u svim svojim transakcijama (shodno koliko je meni poznato, a volio bih da griješim) posluje sa kamatom samo što je naziva drugim imenom: renta, provizija ili slično.
Prema tome, nije ti dozvoljeno da koristiš taj novac za svoje lične i privatne potrebe, jer je to kamata koju zabranjeno koristiti.
Jedino što je dozvoljeno po mnogim savremenim učenjacima je da podigneš taj novac, koji je znači haram imetak, i da ga udijeliš siromašnima ili zaduženima, i to samo da bi se riješila tog haram imetka kako ne bi ostao banci da oni sa njim i dalje haramišu.
A ti u tom davanju siromašnima nemaš nikakvog sevapa ni nagrade kod Allaha, jer se samo rješavaš haram imetka. Neki učenjaci ni to ne dozvoljavaju, a ono prvo je bliže ispravnom, a Allah zna najbolje.
Ve billahi tevfik.
Na pitanje odgovorio dr. Zijad Ljakić – zijad-ljakic.com