Kakav je propis učenja dova koje se rimuju?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Ikrima prenosi da je Ibn Abbas, radijallahu anhu, kazivao: “Drži predavanje ljudima jednom sedmično, a ako hoćeš, možeš i dva puta. Zeliš li pričati više, onda to čini tri puta, ali nemoj biti povod da ljudima dosadi Kur'an. Ako dođeš kod nekih ljudi koji razgovaraju, nemoj im počinjati pričati i tako prekidati njihov razgovor, dosađujući im; ti šuti, a ako od tebe zatraže da pričaš, onda pričaj jer žele slušati tvoje riječi. Nastoj izbjeći rimovanje u dovi, poznato mi je da su Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i ashabi to izbjegavali.”668
Propisi u vezi s poglavljem
Prvo, ne bi trebalo učiti dovu čije se riječi rimuju, tj. čije su riječi izvještačene do te mjere da se rimuju jer to odudara od skrušenosti, poniznosti i potrebi koju čovjek treba pokazati pred Allahom. Takva dova podsjeća na izvještačen govor vračara.
Drugo, ukoliko se čovjek ne trudi da se njegova dova rimuje, a ipak se dogodi da se poneke riječi rimuju i da ih čovjek tečno izgovara, to nije diskutabilno. Mnogo je takvih dova koje su prenesene vjerodostojnim lancima prenosilaca od Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, a on ih je učio bez namjere da se njeni pojedini djelovi rimuju.
———–
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 3. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-3.pdf