Je li dozvoljeno nekog opunomoćiti u pogledu obavljanja hadža ili umre?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
U vezi s hadžom koji neko obavlja za nekog, postoje dvije situacije, i to: prvo, da se radi o obaveznom hadžu; i, drugo, da se radi o dobrovoljnom hadžu.
Ako se radi o obaveznom hadžu, dozvoljeno je opunomoćiti drugu osobu samo ako obveznik, zbog bolesti kojoj, po svemu sudeći, nema lijeka, odnosno zbog starosti itome slično, nije u stanju doputovati u Meku i obaviti hadžske obrede. Ako pak postoji nada u izlječenje, u tom će slučaju sačekati da mu Allah, dželle šanuhu, podari lijekte će hadž lično obaviti. Valja znati da nije dozvoljeno da čovjek koji može obaviti hadžske obrede za to bilo koga opunomoći, jer se od njega traži da lično on obavi hadž. Allah, dželle šanuhu, rekao je: “Hodočastiti Hram dužan je, Allaha radi, svaki onaj koji je u mogućnosti…” (Alu Imran, 97). Ibadeti su propisani zato da čovjek u njima osjeti odanost i poniznost robovanja Uzvišenom Allahu, a taj uzvišeni cilj, zbog kojeg su ibadeti propisani, ne može se ostvariti ukoliko čovjek nekog opunomoći glede toga.
A ako se pak radi o dobrovoljnom hadžu ili umri, tu postoji razilaženje u mišljenju. Neki to islamski učenjaci dopuštaju, a neki zabranjuju. Prema mom prosuđivanju, to nije dozvoljeno, jer čovjek u načelu ibadete obavlja lično. I kao što ne može opunomoćiti nikog da posti za njega (ako obveznik umre, a nije ispostio obavezni post, za njega će postiti njegov nasljednik), isto tako čovjek ne može nikog opunomoćiti da za njega obavi hadž, kojije ibadet u čije se obavljanje ulaže tjelesni napor, a nije ibadet koji se odnosi isključivo na trošenje imetka u cilju pomaganja drugim ljudima. Ako je to tako, onda se, kad je riječ o obavljanju hadža, punomoć može dati jedino onda kad je to, na temelju pouzdanih hadisa, šerijatom valjano. Valja znati da ne postoje hadisi u kojima se govori da se za nekog može obaviti dobrovoljni hadž. Da nije dozvoljeno opunomoćiti nekog da obavi dobrovoljni hadž, odnosno dobrovoljnu umru, stav je imama Ahmeda, prema jednoj verziji, bez obzira na to bio taj obveznik kadar obrede lično obaviti ili ne bio. Zastupanje ovog mišljenja ima za rezultat poticanje na obavljanje hadža onih koji su bogati i kadri obavljati obrede. Neki ljudi slijede mišljenje onih učenjaka koji drže da se punomoć može dati i za obavljanje dobrovoljnog hadža, pa nekoliko godina uopće ne posjete Meku radi obreda.Pozivaju se na to da će, odmahčim se budepružila prilika, nekog opunomoćiti da za njih obavi hadž, odnosno umru.Uslijed togagube se smisao i svrha zbog kojih je hadž propisan.
Šejh Muhammed b. Usejmin