Esselamu alejkum postovana braćo,
Imam nejasnoću u vezi dužnosti davanja zekata. da li sam dužan davati zekat na mjesečne plaće koje zarađujem radeći kao nastavnik u školi, koliki je to iznos, zekat na vlastiti automobil i poljoprivrednu mašinu (traktor s priključcima) koje koristim za vlastite potrebe? pošto se uglavnom govori o davanju zekata na zlato, srebro, stoku, novac i sl., a ja nemam ništa od toga pa sam u dilemi. Unaprijed vam se zahvaljujem!
AlejkumusSelam!
Novac koji je dostigao nisab i tako ostao cijelu godinu bez padanja ispod nivoa nisaba, a nakon toga pregodini, na takav novac je obaveza dati zekjat. Ako se desi da jedan od ova dva uvjeta (nisab i pregodinjavanje) ne budu ispunjeni obaveza zekjata spada sa tog novca.
Znači, dragi moj brate, dva su uvjete da bi zekjat bio obaveza na novac, da svota novca dostigne nisab, i nakon tog dana da nikako ne pada ispod te granice tokom cijele godine. Ako se ova dva uvjeta ispune obavez je dati na taj novac zekjat, 2,5 %, dok ako novac tokom godine nikako ne dostigne nisab, ili ga dostigne ali tokom godine pada ispod nivoa nisaba, na njega se ne daje zekjat.
Kada god vaš novac padne ispod granice nisaba pa ponova dostigne nisab, od tada se počinje brojati novo pregodinjavanje. Na osnovu toga, vi ako imate ušteđevinu od spomenute plate, ta ušteđevina ako je dostigla nisab i ako je kao takva, nakon dostignuća nisaba pregodinila, ne padajući niti jednog momenta tokom godine ispod nisaba, vi ste dužni da dajete zekjat, u protivnom niste.
A što se tiče automobila i traktora koje koristite za svoje svrhe, na njih niste obavezni davati zekjat. A Allah najbolje zna.
Na pitanje odgovorio: prof. Elvedin Pezić
Preuzeto sa stranice http://www.n-um.com