Ako bi žena radila i na taj način nema mogućnosti da se posveti djeci i svome mužu onoliko koliko bi se posvetila kada ne bi radila, da li muž ima pravo da kaže ženi da će njegova prava biti zakinuta kada ona radi? Ili da traži dio plaće za npr. porodične troškove?
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Malo duže pitanje, a to je, ako bi žena radila – žena ako radi svakako da ona na taj način nema mogućnost da se posveti djeci i svome mužu onoliko koliko bi se posvetila kada ne bi radila. To je znači stvar oko koje ne treba da razgovaramo. Žena koja radi 8 sati dnevno definitivno da neće moći urediti kuću i svoju djecu i obaveze prema mužu, kao žena koja ne radi. E sada, da li muž ima pravo – pošto je jedan od uvjeta da bi žena mogla raditi, jeste da posao bude halal, dopušten, itd. – između ostalog i da ima saglasnost svoga muža. Dobro, da li muž ima pravo da kaže ženi, vidi, ti kada budeš radila moja određena prava će biti zakinuta, ja dolazim kući ti još nisi došla kući; kuća nije čista; nije hrana spremljena itd. Da li muž ima pravo da dio plate traži od supruge kako bi oni zajedno finansirali određene potrebe porodice? Ima muž to pravo. Žena ako prihvati treba da to poštuje. Ako ne prihvati, onda možda muž neće ni dozvoliti da žena radi.
Znači, u islamu – tako nam kažu islamski učenjaci, žena da bi radila izvan kuće, treba da ima saglasnost muža. Da li muž ima pravo da kaže ženi “10 % tvoje plaće će ići da platimo struju, vodu, itd.”, ima li muž pravo? Ima. Zato što su u datom momentu zakinuta njegova prava pa on želi da to kompenzira, da zajednički finansiraju određene porodične troškove. Ako to žena prihvati, kaže “dobro, ja ću tako uraditi i tako ćemo se i ponašati”, treba da ispuni ono što su se dogovorili.
Audio isječak odgovora