Selam alejkum ve rahmetulahi ve barekatuhu, Dove koje upućujemo Allahu s.w.t. mimo Sedžde (dok vozimo Auto, radimo, kuvamo, usisavamo, šetamo) smijemo li tiho izgovarati ili je bolje u sebi doviti u takvim situacijama.
Allah sa vama i vašim potomstvom zadovoljan bio i Dženetom nagradio.
Bismillahir-rahmanir-rahim
? Dova se izgovara i moraju se usne i jezik pomjerati, i to je uslov za ispravnost dove, izgovaranje dove bez pomjeranja usana (znači srcem i razumom) ne smatra se dovom već zikrom.
A što se tiče jačine zvuka dovoljno je da čujemo sami sebe, pa čak i ako ne čujemo sami sebe, dovoljno je da pomjeramo usne i jezik.
Bolje je da to izgovaranje bude tiho nego da se podiže veći ton.
Uzvešeni Allah kaže: “Molite se ponizno i u sebi Gospodaru svome, ne voli On one koji se previše glasno mole.” El-E'araf, 55.
? Dio ajeta ‘u sebi’ ne znači ne izgovarati dovu nego je sasvim tiho izgovarati.
Uzvečeni Allah kaže: “Kad je Zekerijja Gospodara svoga tiho zovnuo.” Merjem, 3.
♦ Zaključak: Dova se može učiti, izgovarati i tiho i u sebi (sasvim tiho), ali se mora izgovarati, usne i jezik pomjerati.
Tiho izgovaranje dove bolje je i vrijednije nego glasno izgovaranje sa povećanim tonom, Ibn Tejmije, rahimehullah, navodi deset razloga zašto je dovu bolje izgovarati tiho nego glasno, a jedan od njih je i skrušenost u dovi.
? Zaista je bitno da se što više uče dove, jer dova je ibadet, i za svaku izgovorenu dovu imat će se koristi.
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: „Nema nijednog muslimana koji uputi Allahu dovu u kojoj nema grijeha niti kidanja rodbinskih veza, a da mu Allah neće podariti jednu od tri stvari:
ili će mu odmah uslišati dovu,
ili će mu je ostaviti za Budući svijet,
ili će od njega otkloniti zlo shodno dovi koju je uputio.”
Bilježi ga Ahmed, 17/213, br. 11133.
U drugom hadisu Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: „Sudbinu ne može spriječiti (promijeniti) ništa drugo osim dove, dok život ne može produljiti ništa osim dobročinstva.“ Bilježi ga Tirmizi, br. 2139, str. 483,
?Ibnul-Kajjim, rahimehullah, je govoreći o položaju dove i njenom uticaju na sprječavanje nevolja kaže: „Dova je jedan od glavnih uzročnika za otklanjanje nevolja i ostvarivanje ciljeva.“ El-Dževabul-Kafi, str. 23.
Također je kazao: „Dova je jedan od najkorisnijih lijekova i zaštitnika od nevolja. Njome se nevolje sprječavaju i liječe, ili se, pak, ublažavaju, ako se dese. Dova je vjernikovo oružje.“ El-Dževabul-Kafi, str. 25.
A Allah najbolje zna.
Odgovorio: mr. Jakub Alagić
Preuzeto sa Whatsapp grupe “DELIL – Akida”