Selam alejkum!
Htio bih da pitam dali ima neka dova u vezi stida tj. Imam 41 godinu i kada sam u nekom društvu ili na poslu toliko sam stidan da se često spetljam i neznam da uradim i ono sto uvijek radim tj. spetljam se. Međutim to nije sve imam i dva sina jedan je 10 i potpuno bistar kao mati a ovaj drugi je kao ja stidljiv. Žao mi ga je za budućnost jer koliko je stidan ne moze da prica u drustvu. Molim vas ako možete ikako da nam pomognete jer on ce imati uskoro ispite u školi a volio bih da pokaze onoliko koliko zna, medjutim sa ovim stidom neće moći puno… Da vas Allah dragi nagradi.
Alejkumusselam!
Nije mi poznato da postoji dova za stid pogotovo dova za umanjivanje stida, jer je stid u potpunosti pohvalna osobina i ne može ga biti viška. A ono kako ti opisuješ svoj stid to nije stid o kojem se govori u šerijatskim tekstovima. Naima, ovo je prilika da se nešto kaže o stidu i sramežljivosti koji se poistovjećuju jedno sa drugim a što je pogrešno.
Pod osobinom stida se u Šerijatu podrazumijeva samosustezanje od činjenja bilo čega ružnog i poročnog, odnosno stid sprečava čovjeka da uradi bilo šta zbog čega bi mogao biti ukoren od strane Allaha, ljudi i samog sebe. Stid je prirodna plemenita osobina ona ne sadrži u sebi osim hajr.
Greška koja se često dešava je poistovjećivanje stida sa sramežljivošću a ogromna je razlika između te dvije osobina. Učenjaci psihologije definišu sramežljivost kao konfuziju koja je rezultat nekog neugodnog događaja, poput toga da učitelj postavi pitanje učeniku pa učenik postane sramežljiv zbog straha, nesigurnosti u sebe ili neznanja što ga spriječi da iskaže svoje mišljenje. Dakle, sramežljivost nastaje kao rezultet straha i kukavičluka. Zato je sramežljiva osoba slaba ličnost, tj. ličnost koja svoje vrijednosti i kvaliteta nije svjesna i ne zna i ne može da ih izrazi.
Za razliku od stidljive osobe koja je baš suprotno tome, stid je rezultat ličnosti koja je svjesna svoje vrijednosti, njena plemenitost i veličina je uzdižu iznad toga da radi poročna, niska i ružna djela. Mnogi misle da su stid i sramežljivost dva sinonima za jednu te istu karakternu osobinu što je greška.
Stid je jedna od najvažnijih i najuzvišenijih moralnih osobina čovjeka. Zato je došlo u hadisu mutefekun alejhi: “Iman ima šezdest (u rivajetu: sedamdeset) i nekoliko ogranaka, a stid je jedan ogranak imana”. Jako je zanimljivo zašto Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, od svih tih ogranaka izdvaja stid te samo njega spominje. Možda je odgovor u tome što stid vodi i usmjerava čovjeka prema ostalim ograncima. Takođe, u drugim hadisima je došlo: “U stidu je sav hajr” (Muslim), a u drugom rivajetu: “Stid dolazi samo sa hajrom” (mutefekun alejhi).
Prema tome, stid je uvijek pozitivan i dolazi sa hajrom, za razliku od sramežljivosti koju treba liječiti tako što će se naći njen razlog i uzrok. Ve billahi tevfik.
Odgovorio na pitanje:Mr.Zijad Ljakić
Preuzeto sa :n-um.com