Da li žene smiju učiti ilahije u horovima na koncertima, tv-u i društvenim mrežama?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Generalno slušanje muzike jeste problem savremenog doba, ali se o tome govori, a isto tako ta naša omladina ima mnogo veće probleme, ostavljanje namaza je mnogo veći problem, psovanje Boga je veći problem, konzumiranje droge je veći problem, konzumiranje alkohola je veći problem itd.
Svemu pa i grijesima treba dati takoreći svoje mjesto. Treba govoriti o zabrani muzike, 4 pravne škole su smatrale da svaki vid muzike koji je nastao putem muzičkih instrumenata je zabranjeno slušati. Tako da oko toga, ako Bog da, nema nikakve nejasnoće. Ilahije koje se uče bez muzike je dozvoljeno slušati ako u njihovom tekstu nema nista neispravno, a ilahije koje se uče uz muziku, nema razlike da li je to ilahija ili neka druga pjesma, ako se pjeva uz muziku je zabranjeno slušati.
Da li je dozvoljeno djevojkama učiti u horu?
Ako taj hor uči i pjeva sevdalinke ili ilahije bez muzike, u prisustvu samo žena, onda je to dozvoljeno. Žene se okupile, ima škola Kur'ana, ima neko okupljanje i samo žene slušaju, imaju svoj hor, ove pjevaju ilahije, to je ekstra. Ali da žena dođe da snima ilahije, pa ih stavi na youtube ili direktan prenos ili u Zetri ili u Skenderiji, slušaju je muškarci i žene, to nije dozvoljeno.
Audio isječak odgovora