Da li staratelj (skrbnik, nadzornik) nerazumne, maloljetne osobe ili jetima mora izdvojiti zekat iz njihovog imetka, ako je u visini nisaba?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Ispravno je mišljenje da ako imamo osobu koja je nerazumna, maloljetnik ili jetim (a oni imaju svoju ušteđevinu koja je dostigla nisab i pregodinila) onda će otac, mati ili staratelj u njegovo ime izdvojiti zjekat. Postoji razilaženje kod islamskih učenjaka, ali je tačno da se zjekat vezuje za imetak.
Npr. u islamu se može se desiti da je čovjek koji je nerazuman od svog oca naslijedio million ili milijardu, pa takav insan u islamu kada je u pitanju namaz nije obveznik (jer ne razumije namaz), ali kada je u pitanju zjekat, propis zjekata se u islamu vezuju za imetak pa se izdvaja zjekat iz njegovog imetka, tj. izdvaja ga onaj ko njega nadzire, a to iz razloga jer je zjekak vezan za imetak a ne za osobu.
Dakle, ako smo mi odgajatelji ili nadzornici osobama koje ne znaju izdvojiti zjekat (a imaju dovoljno novca koji je dostigao nisab i koji je pregodinio) onda ćemo mi to izdvojiti u njihovo ime. U ovom slučaju će majka, ukoliko njena kćerka na računu ima toliko novca da je dostigao nisab i da je pregodnio za nju izdvojiti sadaku, tj. daće zjekat u njeno ime i to je ako Bog da inšAllah ispravno.
Audio isječak odgovora