Da li se čovjek treba prestati liječiti od padavice i drugih bolesti da bi dobio nagradu za strpljenje na osnovu Poslanikovog hadisa?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Znači, znamo svi onaj hadis da je Božiji poslanik s.a.w.s. onoj ženi koja je imala padavicu, kada je rekla: “Božiji poslaniče, dovi za mene, da me Allah izliječi.”, rekao: “Ja ću doviti a, ako se strpiš, tebi je džennet.” Pa je ona rekla: “Da, strpiću se ali dovi Allahu dž.š. da, kada padnem, da mi se tijelo ne otkriva.”. Generalno gledajući, islamski učenjaci, kada govore, možda će to nekome biti čudno ali postoji u Islamu pitanje: “Da li je čovjeku obaveza da se liječi?”.
Postoji jedno veliko pitanje u islamskom pravnom fikhu: “Da li je čovjeku obaveza da se liječi?”. Imamo tu različite situacije, imamo situaciju kada čovjek, ako izbjegne liječenje, dovodi u pitanje svoj život. Tada je jako mišljenje da je čovjeku obaveza da se liječi. Znači, imamo situaciju, čovjek, bolestan je, ako se ne bude liječio, ugrozio je svoj život, možda će umrijeti zbog toga, a ima lijek. U takvoj situaciji, možemo kazati, jako je mišljenje “obaveza je čovjeku da se liječi”.
Ali imamo situacije gdje je čovjek u datom momentu bolestan ali ne dovodi u pitanje svoj život, s druge strane lijek nije, hajde da kažemo, ono 100% učinkovit u takvim situacijama džumhur učenjaka je kazao da čovjeku nije obaveza da se liječi. Znači imamo situaciju kada čovjek, ako se ne bi liječio, ugrozio je svoj život. Imamo situaciju kada čovjek ima bolest, primjera radi, čovjeka boli glava, ali jednostavno ne boli ga glava da, hajde da kažemo, da dovodi svoj život u pitanje. E sada, da li je njemu obaveza popiti tabletu ili ne? Kaže većina islamskih učenjaka nije mu obaveza. S druge strane, ako se strpi na tim bolovima, kao vid iskušenja i musibeta, biće nagrađen. E sada, postavljaju pitanje učenjaci da li je bolje se strpiti u ovoj drugoj situaciji ili se liječiti? Opet, većina učenjaka kaže da je bolje da se liječi ali, isto tako, insan ima pravo, u situacijama i bolestima, u kojima ne ugrožava svoj život, kao što je ova situacija, ako ostavi liječenje, osloni se na Allaha, Allah je taj koji insanu daje lijek i ozdravljenje, bez obzira da li nešto konzumiralo ili ne.
Ako se insan vezuje za Allaha, osloni se na Allaha, ne poduzima nikakve dunjalučke faktore liječenja, znači, i strpi se na bolovima, nadamo se, ako Bog da, da će imati nagradu za strpljenje. Nadam se da smo, ako Bog da, dobro razumjeli ovo pitanje, pošto vjerujem da će biti osoba koje će pogrešno razumjeti, kao što nam se često dešava. Znači imamo situacije kada, ako bi izostavili liječenje, dovodimo svoj život u pitanje, tada možemo kazati da je jako mišljenje da je obaveza da se liječimo.
Ako bolest nije na tom stepenu, boli nas nešto ali ne dovodimo svoj život u pitanje, znači, većina islamskih učenjaka kaže da nije obaveza da se čovjek liječi ali je ljepše da se liječi, za razliku od osoba koje, kažu islamski učenjaci, na osnovu ovog hadisa, ove žene koja je imala padavicu, ako je insan jakog imana, jakog oslonca na Allaha i ne želi da se liječi, želi, znači da osaburi, da se strpi, biće, ako Bog da, nagrađen za strpljenje.
Audio isječak odgovora