Naime, roditelji su odlučili da podjele imovinu između moga bratića, koji je jetim, i mene. Želim da znam imam li uopšte pravo na taj dio imetka?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju.
Transkript:
Jedna naša sestra kaže: ,,Njeni roditelji žele za života da podjele imetak između nje, kao njihovog dijeta, i između djeteta njenog brata koji je umro, dijete je jetim. Da li ona ima pravo?“ Da, definitivno. Islamski učenjaci su kazali, iako sad govor o ovom pitanju je širok i velik, ali ispravno je u islamu da roditelji za svoga života, dok su živi, iako to nije pohvalno jer može se desiti da čovjek podijeli svoj imetak i nakon toga ostane živjeti duže nego svoja djeca kojima je dao taj imetak, ali u svakom slučaju, dozvoljeno je u islamu da roditelji, pogotovo ako se boje da će doći nakon smrti do svađa i razmirica u vezi podjele imetka, dozvoljeno je da za svoga života svojoj djeci podjele imetak, ali ne kao nasljedno pravo već kao poklone. Da im daju kao poklone, sad postoji razilaženje kod učenjaka na koji način treba to da dijele, da li treba shodno onako kako se dijeli miraz ili ne, u to pitanje ne bi ulazili već ovdje naša sestra pita, ako bi njeni roditelji željeli podijeliti za svoga života imetak između nje i njenog bratića jetima, njen brat je umro i ostao je iza njega sin, muško dijete, da li ona ima pravo?! Da, definitivno.
Mi imamo jedan problem kada je u pitanju nasljedno pravo da jednostavno dosta puta se ženska čeljadi izbace iz miraza ili dadne im se a one se odmah ono ,,Podrazumijeva se, treba da se odreknete ako se ne odreknete svoga imetka neko će se na vas naljutiti.“ To je žena udata, to što žena ima svoju djecu, nikako ne znači da ona ne treba da učestvuje u nasljedstvu svojih roditelja, to je nakon smrti. Ako oni za života žele da podjele imovinu i da daju svojoj kćerci jedna dio imovine, a jedan dio da daju sinu od njihovog sina, uz Allahovu pomoć, u tome nema ništa sporno.
Audio isječak odgovora