Esselamualejkum, znam da prolazak žene ispred klanjača kvari namaz ali zanima me ako žena prođe sa leđa klanjača pored njega (jako blizu) i ode ravno naprijed (bez da prođe ispred), tako da bude u vidokrugu klanjača, da li ovakav prolazak kvari namaz.
Da li je dovoljno to što klanjač vidi ženu pored sebe da mu bude pokvaren namaz ili se hadis odnosi samo na prolazak tačno ispred klanjača?
Ima li razlike ako se radi i ženi strankinji i supruzi?
Alejkumusselam.
Oko propisa kvarenja namaza zbog prolaska žene ispred klanjača, ulema ima dva mišljenja.
Prvo, da ne kvari namaz nego umanjuje njegovu vrijednost. Na tome je džumhur učenjaka, među kojima i četiri mezheba.
Drugo, da kvari namaz, na čemu je manja skupina.
Ispravno je ono na čemu je džumhur učenjaka.
Argument kojim dokazuju i jedni i drugi jeste hadis koji bilježi Muslim u svom sahihu, da je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: “Namaz ne prekida prolaženje ispred klanjača, osim troje: Žena, magarac, i crni pas.”
Po džumhuru hadis ne znači da se namaz kvari nego da mu se umanjuje nagrada, a to je ispravno jer je došlo u hadisima muteffekun alejhi da je Aiša radijallahu anha ležala ispred Poslanika, a on klanjao kijamu lejl, pa kada bi išao na sedždu ona bi sklonila noge. Od ibn Abbasa radijallahu anhuma se prenosi da je prošao ispred saffa klanjača, a to im nije pokvarilo namaz.
Dakle, u oba hadisa kretanje žene ispred klanjača kao i prolazak magarca, nije pokvario namaz.
A što se tiče prolaska žene iza, pored, ili ispred sutre, to aspolutno ne utječe na valjanost i ispravnost namaza, osim kao klanjač zbog svoje slabosti posmatra i razmišlja o toj ženi pa umanji vrijednost namaza.
Ve billahi tevfik.