Kada upriliče haiku – kružok na kojem spominju i hvale Uzvišenog Allaha, pripadnici džemata Et-Teblig uglavnom razgovaraju o samo šest islamskih oblasti i principa koje oni inače zovu “šest svojstava”, a to su: kelimetut -tajjibe -lijepa riječ, tj. ostvariti i obuhvatiti značenje riječi la ilahe il/allah Muhammedur-resulullah, obavljanje pet dnevnih namaza skrušeno i ponizno, znanje i zikr, tj. spominjanje i slavljenje Uzvišenog Allaha, odavanje počasti muslimanu, iskrenost u nijjetu tj. namjeri, i pozivanje u Allahovu vjeru na način da se ode u misiju s tom namjerom, što oni inače zovu ”izlazak na Allahovom putu”. Moje pitanje glasi: da li ovi principi, ili kako ih oni nazivaju svojstva, obuhvataju sve segmente vjere islama tako da muslimanu nije potrebno ništa drugo osim njih? Ako je odgovor negativan, šta je to što nedostaje tim principima?
Nema nikakve sumnje da je najbolji govor, Allahov govor, i da je najbolja uputa, uputa poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Isto tako, govor Allaha i Njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, je najsveobuhvatniji, najljepši, najjasnij i i najprecizniji. Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, pojasnio je čitavu vjeru do u najsitnije detalje. Prenosi Omer b. Hattab, r. a., pa kaže: “Dok smo tog dana sjedili kod Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, odnekud se pojavio čovjek izrazito bijele odjeće i izrazito crne kose, a na njemu se nisu zamjećivah tragovi putovanja. Niko ga od nas nije poznavao. Sjeo je nasuprot Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa je svoja koljena stavio uz njegova, a svoje dlanove na njegove natkoljenice, pa mu rekao: “O Muhammede, obavijesti me i reci mi šta je to islam”, pa mu je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naveo islamske šartove. Nakon toga mu reče: ”Obavijesti me šta je to iman”, pa mu je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naveo i imanske šartove. Zatim ga je upitao o ihsanu, a on mu je objasnio i šta je to ihsan. Nakon toga upitao ga je o vremenu nastupanja Sudnjeg dana, a Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, mu reče: ”U pitani o tome ne zna ništa više od onoga koji pita”, želeći mu reći da on to ne zna i da s tim nije upoznat. Ovaj čovjek je nakon toga otišao, a Omer, r. a., reče: ”Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, sačeka jedno vrijeme, a onda upita: “Znaš li, Omere, ko je bio ovaj čovjek?”, a Omer odgovori: ”Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju.” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tada reče: ”To je bio melek Džibril koji je došao da vas pouči vašoj vjeri .” 1 Ovih šest principa kojih se drže pripadnici džemata Et-Teblig, a koji se spominju u pitanju, su bez ikakve sumnje lijepi i ispravni principi i islamska pravila, ali su oni manjkavi i sami po sebi nisu dovoljni. Dakle, ti principi nisu sveobuhvatni jer je vjera sa kojom je došao Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, sve ono što se spominje u prethodno citiranom hadisu od Omera, r. a., jer je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na kraju tog hadisa rekao: ”To je bio Džibril koji je došao da vas pouči vašoj vjeri”. Ja savjetujem svojoj braći koja se striktno drže ovih šest spomenutih principa da se klone tog koncepta i te ideje, te da se okrenu prema onome što je sadržano u ovom veličanstvenom hadisu, od imanskih i islamskih šartova i svega onoga što oni podrazumijevaju, jer je to Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na kraju hadisa i nazvao vjerom. Neka obuhvate pet islamskih i šest imanskih šartova, a zatim ihsan, i na takav način će vjeru obuhvatiti u cijelosti.
1 Buhari, br. 50, od Omera b. Hattaba, r.a.; Knjiga o imanu, Poglavlje o Džibrilovom ispitivanju Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o imanu. Buhari ovaj hadis bilježi i pod brojem 4777, od Ehu Hurejre, r.a. Bilježi ga i Muslim, br. 8, Knjiga o imanu, Poglavlje o pojašnjenju imana, islama i ihsana, također od Omera b. Hattaba, r.a.
Iz knjige “ISLAMSKO BUĐENJE”
Autor: Šejh Muhammed b. Salih el-Usejmin
Preuzmi knjigu u pdf formatu:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/07/Islamsko-Budjenje-pravila-I-Smjernice-El-Usejmin.pdf