Nisam šerijatski vjenčan, već sam 8 godina u braku i imam i kćerku, elhamdulillhah. Pa me interesuje (pitam za ženu) – da li jedna ženska osoba može biti svjedok na vjenčanju? I je li velika obaveza šerijatsko vjenčanje?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Odgovorio mr. Elvedin Pezić u video predavanju ispod.
Transkript:
Kada je u pitanju šerijatsko vjenčanje itekako, vjenčati se prilikom stupanja u brak je obaveza, ako bi kazali vjenčanje je da čovjek dodje kod staratelja djevojke i neko od osoba ko je kompetentan postavi pitanje ocu: ” Je li ti daješ tu svoju ćerku tome za suprugu”, da li ti prihvataš toga covjeka za svoga muža, da se svi znači izjasne takav vid vjenčanja je obaveza, znači mimo toga čovjek sebe dovodi u pitanje da li je njegov brak uopšte validan ili ne.
Tako da kada je u pitanju vjenčanje, a vjenčanje je stroga obaveza.
Kada je u pitanju svjedočenje žena u braku džumhur učenjaka je smatralo shodno hadisu božijeg poslanika alejhi selatu we selam u kojem je kazao: ” Nema braka bez staratelja i bez dva svjedoka pravedna muškarca”, pa su kazali većina islamskih učenjaka kada je u pitanju sklapanje braka da svjedoci trebaju da budu muškarci povjerljivi.
Bio je dio učenjaka koji je smatrao ako svjedoči jedan muškarac uz njega trebaju još svjedočiti dvije žene, ali Allah najbolje zna, bolje se držati mišljenja džumhura većine islamskih pravnika koji su kazali kada je u pitanju sklapanje bračnog ugovora tu treba da svjedoče dva pravedna muškarca.
Audio isječak odgovora