Da li je zabranjeno prodavanje velaa i njegovo poklanjanje?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Ibn Omer, radijallahu anhu, govorio je: “Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio je prodaju velaa i njegovo poklanjanje.”
Ovaj isti ashab pripovijedao je da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao sljedeće: “Vela je mjerodavan činilac poput krvne veze, ne prodaje se, niti se poklanja.’
Propisi u vezi s poglavljem
Prvo, prodavanje i poklanjanje velaa zabranjeno je jer vela ima status krvne veze. El-Begavi kaže: “Učenjaci su jednoglasni u mišljenju da se vela ne prodaje, ne poklanja niti se nasljeđuje. To je mjerodavan činilac u nasljeđivanju i ostavljanju u naslijeđe. Arapi su u paganskom dobu prodavali velau, pa je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, to zabranio.” A Ibn Hadžer navodi sljedeće: “Ibn Bettal veli: ‘Učenjaci su jednoglasni u mišljenju da je zabranjeno prenošenje krvne veze na nekoga, i, ako vela ima status krvne veze, onda se ni vela ne prenosi na nekoga. Arapi su prenosili velau prodajom i na neke druge načine, i to je islam zabranio.” O tome je pitanju Ibn Abdulberr ostavio sljedeći zapis: ” … prema ovom hadisu radila je većina učenjaka iz generacije ashaba, tabiina i kasnijih pokoljenja.”
Drugo, preneseno je da su neki ljudi iz prvih generacija: Mejmuna, Osman, Ata i Urva smatrali da je prodavanje i poklanjanje velaa dopušteno. Čini se da nisu znali za navedene hadise, i preče je slijediti sunnet nego njihovo mišljenje.
____________
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 2. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-2.pdf