Da li je zabranjeno onome ko je imao snošaj ući u kabur?
Podrška: pitajucene@gmail.com
Podrška: +38762645414 WhatsApp, pitajucene@gmail.com
Izgubljena šifra? Unesi svoju e-mail adresu i klik na "Reset". Poslaćemo link za postavljenje nove šifre na e-mail.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Objasni zašto prijavljuješ.
Enes, radijallahu anhu, govorio je: “Kada je umrla Rukajja, radijallahu anha, Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ‘Neka u kabur ne ulazi čovjek koji je sinoć imao snošaj sa suprugom. “‘ I Osman, radijallahu anhu, nije ušao u kabur.
Ibn Hazm zapisao je: “Najveće pravo da spusti zenu u kabur ima čovjek koji uoči pogreba nije imao snošaj, makar bio i stranac, bez obzira bili prisutni njeni staratelji i muž ili ne bili prisutni.”74 Drugo, imam Et-Tahavi, u djelu Šerhu mufkilil-asar, 6/323, smatra da se el-mukarefa, izraz spomenut u hadisu, odnosi na izgovaranje nepristojnih riječi i svađanje, to se, po njemu, ne odnosi na snošaj, jer snošaj nije pogrđen. Šejh El-Albani kaže: “Imam Et-Tahavi drži da se riječ el-mukarefa ne odnosi na snošaj, ali njegovo je tumačenje neosnovano i ne treba se na njega osvrtati.”
Treće, imam El-Buhari zabilježio je da je Fulejh rekao: “Mislim da se izraz el-mukarefa odnosi na grijeh.” A Ibn Hazm kaže: “Riječ elmukarefa znači snošaj, a ne znači činjenje grijeha, jer daleko bilo da se Ebu Talha, radijallahu anhu, hvali pred Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, da te noći nije učinio grijeh. I otuda je ispravno reći da onaj ko uoči pogreba nije imao snošaj polaže veće pravo od muža i oca da spusti umrlu u kabur.”
___________
Iz knjige “Enciklopedija Zabrana u Islamu 2. dio”
Naslov originala: “Mewsua'tul-menahiš-šeri'jjeti fi sahihis-sunnetin-nebevijjeti ”
Autor: Selim el-Hilali
Preuzmite pdf knjigu na ovom linku:
https://pitajucene.com/wp-content/uploads/2019/09/Enciklopedija-zabrana-u-islamu-2.pdf